Coornherts godsdienstige opvattingen samenvat, spreekt daarin over diens „discipile Goltsen". Het waren dus niet betere vooruitzichten als vakman, materieele overwegingen, die Heyndrick er toe brachten, Coornhert naar Haarlem te volgen; ook niet uitsluitend de wensch om den kundigen en ervaren leermeester te behouden. Gelijke richting in hunne geestelijke overtuiging had de sterkste schakels gesmeed in de keten, die beiden bond. Evenwel verloor Coornhert de materieele belangen van zijn leerling niet uit het oog. De Haarlemsche Thesauriers rekening van 1580 bevat een post: „Betaelt Dirck Volckertse Coornhert uyt sake, dat hy betaelt heeft Mr. Henrick Goltzius, constsnider, 15 15 s. 6 d. over 't sniden in coeper van zeekere plaet nopende de clachte der lasten van Haerlem". Reeds eerder bevoordeelde Coornhert zijn medewerker door hem in contact te brengen met den Antwerpschen uitgever Philippe Gallé, die een groot debiet had in Engeland en Frankrijk. Tal van loonende opdrachten waren het gevolg van deze connectie en spoedig had de jonge kunstenaar zich een internationale reputatie als teekenaar en een onafhankelijk bestaan veroverd. Nog geen twee jaar in Holland en reeds heeft Heyndrick trouwplannen met een Haarlemsche. Hierover is het, dat Coornhert in zijn atelier zit te peinzen. Hij schudt wel even het hoofd over een bruid, die acht jaar ouder is dan haar twintigjarige toekomstige man. Maar Grietje Jans. weduwe Matham, dochter van den scheeps bouwer Jan Maertsen en Elisabeth Waterland, gezeten Haarlemsche burgers, geniet een goede reputatie en blijkt een zeer goede moeder voor haar achtjarig zoontje. Dus - Heyn drick moet het zelf maar weten Na zijn huwelijk slaat Goltzius de vleugels breeder uit. In 1582 heeft hij zelfstandig een plaatdrukkerij en woont in een vroeger burgemeestershuis in de Barteljorisstraat. In 1584 richt hij met den Haarlemschen kunschilder Cornelis Cor- nelisz en met den in 1583 uit Vlaanderen naar Haarlem ge komen schilder en schrijver Carel van Mander een schilder school en teekenacademie op. In 1584 neemt hij ook leer lingen bij zich aan huis, met uitzicht hem op een reis naar Italië te vergezellen. Doch tot die reis komt het pas als zijn tweede vader Coornhert - 24 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 48