HET COMANSGILDE EN HET COMANSHOFJE TE HAARLEM Het St. Nicolaas- of Comansgilde, ook wel genaamd het gilde van de „mercerie- of cramersneringhe", is een der oudste instellingen te Haarlem. De oudste bekende keur voor dit gilde dateert van 1494 (11 Jan.), maar reeds veel eerder moet het zich gevormd hebben. In 1407 sticht Hugo Gerritsz., pastoor van de parochiekerk te Oudorp, ten bate van de broeders en zusters van de broederschap van St. Nicolaas in de parochiekerk te Haarlem een vicarie op het altaar van St. Nicolaas aan de Noordzijde dezer kerk, ge woonlijk het Comansaltaar geheeten. St. Nicolaas immers was de schutspatroon der kooplieden. Het altaar van St. Ni colaas, met zilveren beeld van den heilige, is later ver plaatst naar één der pilaren aan de Noordzijde van het hoog koor 1). De leden van het Comansgilde waren in hoofdzaak kleine kooplieden en winkeliers, onder wie ook vrouwen. Bij sterf geval van een gildebroeder mocht ook de weduwe vrij in de zaak blijven, zonder opnieuw het gilde te hoeven winnen, zoolang zij niet hertrouwde. Deze bepaling wordt later zelfs uitgebreid tot den weduwnaar van een gildezuster 2)Leden lijsten zijn eerst uit de 18e eeuw over, maar daarin komen dan ook allerlei neringen voor als kommenij, ijzerwinkel, linnenwinkel, drankwinkel, uitdrager, manufacturen, koffie en thee, zout en zeep, hoedenwinkel, tabakswinkel, kousen winkel, suikerbakker, koekbakker, behanger, drogist, apo theker, enz. De keuren bedoelen voornamelijk hun bedrijven te beschermen en leggen daarom, naast bepalingen be- (1) J. Wolff. Beschrijving der Groote of St. Bavo-kerk, blz. 33. Op den plattegrond der Groote Kerk bij de Plaatsbeschrijving van J.J. Graaf is deze pilaar aangeduid als VAllan (Geschiedenis en beschrijving van Haarlem, II) noemt het de 7e pilaar en D. van der Keilen in zijn „Muur schilderingen in de Groote Kerk" kolom nr. 13. Een feit is echter, dat de beschildering een der mooiste en best bewaarde is. Het is een tapijt van oranje-rood fond, bezaaid met gouden valken, die paarsgewijze gezeten zijn op een hartvormig ornament, misschien bloemknoppen. (2) Keuren en Ordonnantiën van Haarlem II, 135: Keur van 27 Juni 1750.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 59