- 36 goederen der gilden, en liet ze wederom in het oude gildehuis aanbrengen 1). Bij de restauratie van het gildehuis werd tevens een oude gevelsteen ontdekt, die vroeger boven de toegangspoort had geprijkt en daar ook weer, na herstel der poort, werd aan gebracht. Het is een voorstelling van den schutspatroon St. Nicolaas met staf en mijter, voor wien twee kinderen, één geknield en één staande, terwijl links bovenaan het blazoen van het gilde is afgebeeld: een arm, komende uit een wolk, die een weegschaal houdt2). Het onderschrift van den steen is „t Coomans Hof. Ao. 1659". Een andere afbeelding van St. Nicolaas met drie kinderen, alsmede de weegschaal, komt voor op het titelblad van een cartularium van het gilde, getiteld: „Register van alle de brieven ende incomen vant hofgen van S. Nicolaes gefundeert binnen Haerlem inde Witte Heeresteege in den jaere M.D.C.X.I." 3). Als spreuk van het gilde heeft misschien gegolden die, welke voor komt op het titelblad van het resolutieboek: „Nihil est ab omni parte beatum" (Niets is in alle opzichten gelukkig). De kristallen bokaal, afkomstig van het Comansgilde, die eveneens door schenking van Dr van der Willigen in het bezit van Mr A. J. Enschedé was gekomen, werd door dezen gelegateerd aan de stad Haarlem en bevindt zich sedert 1896 in het Museum 4)Het is een verheugend feit, dat thans de Vereeniging Haerlem door schenking van Ir F. E. D. En schedé eigenares is geworden van bovengenoemde gebrand schilderde ruitjes, waarop weergegeven zijn de wapens, of, zoo deze ontbraken, de naamcijfers van bijna alle dekens en vinders van de besturen van 1644—1646, soms ook wel met hun lijfspreuken. Dat twee van hen, nl. Abraham van Ooste, kaarsenmaker, deken in 1644, en Jan Cornelisz. Zaal, vinder in 1645, ontbreken, is mogelijk toe te schrijven aan het verloren raken van eenige ruitjes in den loop der eeuwen. Overgebleven zijn negen ruitjes, te weten van: (1) Pieter de Clerck, deken in 1644, kramer. Behalve een wapen, bestaande uit een keper en drie leliën van goud (1) F. Allan. Geschiedenis en beschrijving van Haarlem, IV, 248. (2) Allan, I, 389. (3) A. J. Enschedé. Inventaris van het archief der stad Haarlem, II, nr. 2211. (4) Catalogus van voorwerpen in het Frans Halsmuseum, nr. 72.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 62