GESCHILDERDE WAPENRUITJES VAN HET COMANSGILDE TE HAARLEM De negen wapenruitjes, afkomstig uit de ramen van de voor malige Gildekamer van het Comanshofje zijn niet te beschou wen als uitzonderlijke stukjes 17e eeuwsche glasschilderkunst. Zonder veel moeite zijn tientallen van dergelijke wapen ruitjes aan te wijzen in musea en in particulier bezit, waarvan de kleuren der brandschilderverven en de heraldische détails de Haarlemsche ruitjes overtreffen. Maar, een stel van negen stuks, waarvan volkomen vast staat voor welk doel ze werden vervaardigd, is wel een uitzondering en maakt ongetwijfeld de belangstelling grooter. Er is bovendien nog een reden waarom aandachtiger be schouwing de moeite waard is. De mogelijkheid is n.l. niet uitgesloten dat Pieter Holsteyn als de vervaardiger van deze ruitjes kan worden aangewezen. Ik wil trachten duidelijk te maken waarop deze veronder stelling berust en ben daartoe wel genoodzaakt te omschrijven hoe vermoedelijk de werkwijze is geweest. Op ware grootte n.l. is eerst op papier een teekening ge maakt van wapenschild, helm en helmdoek, zonder scha duwen, alleen in scherpe contourlijnen. De wapenfiguren welke op het schild voorkomen werden niet op deze teeke- ningen aangebracht. Ook de onderschriften werden met vaardige hand, zonder onderliggende teekening, direct „op het oog" geschilderd of „geschreven" met een pen, gevuld met brandschilderverf. (Vandaar de oude naam Glasschrijver.) De kernachtige, onbezorgd neergeschreven letters, met afkortingen of verkleinde lettertjes, daar, waar een regel te lang was voor de plaats op het glasruitje, bewijzen dit. De negen ruitjes dus, zijn wat de contouren betreft volkomen gelijkvormig, omdat deze contouren zuiver de daaronder- gelegde teekening volgen. Maar, wanneer drie glasschrijvers, naar éénzelfde teekening, elk een ruitje schrijven of schilderen, dan ontstaan er toch drie verschillende resultaten.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 66