Comansgilde wapenruitjes hoewel de Bloemendaalsche wapens veel grooter zijn. Bovendien worden in het Frans Halsmuseum te Haarlem kleine wapenruitjes bewaard welke afkomstig zijn uit de „Bakencsser kamers" te Haarlem. Het zijn wapens van regenten en regentessen van 1630 tot 1643, sommige met helm en helmdoek, terwijl andere een ruitvormig schild bevatten, omgeven door een cartouche. Deze miniatuur glasschilderingen zijn zoo volkomen gelijk soortig aan het wapenraam in het Raadhuis dat ook deze wapentjes zonder eenigen twijfel werk van Pieter Holsteyn zijn. Wordt nu de vormgeving der Comansgildewapens vergeleken met de veel grootere familiewapens in het Raad huis en veel kleinere regentenwapentjes in het Frans Hals museum dan is er onmiskenbaar zooveel verband dat de veronderstelling te rechtvaardigen is, dat we hier met een derde serie wapens van Pieter Holsteyn te doen hebben. Volgens de „geschiedkundige aanteekeningen over Haar- lemsche schilders" door A. v. d. Willigen is Pieter Hol steyn 1580 in Sleeswijk geboren. (Dit valt te betwijfelen, omdat C. J. Gonnet in zijn artikel over Haarlemsche glas schrijvers zegt dat in 1580 Cornelis Pieterszoon Holsteyn opdracht krijgt van de Haarlemsche vroedschap om een glas te vervaardigen voor de kerk te Oudewater. Vermoedelijk is dit de vader van Pieter, die ook als Haar- lemsch schilder bekend is.) Pieter was van 1640-1642 vinder van het St. Lucasgilde te Haarlem. In 1662 overleed hij te Haarlem en werd in de St. Janskerk begraven, v. d. Willigen noemt hem tevens een bekwaam teekenaar en graveur, vooral als teekenaar van gevogelte. Zijn zoon, Pieter Holsteyn de jonge, schijnt zich als jonge ling eenigen tijd te Zwolle opgehouden te hebben en huwde in 1654 te Haarlem met Urseltje Hendricks, jonge dochter wonende tot Swol. In 1662 kwam hij in het Haarlemsche St. Lucasgilde als Mr. glasenschrijver Meesterszoon. In 1687 is hij overleden. W. Bogtman

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 70