HET HUIS SWANENBURGH TE HALFWEG 26 Januari 1941 overleed te Amsterdam de jonge, veel belovende architect A. J. Th. Kok. Evenals bij zijn Vader, den architect A. A. Kok, met wien „Haerlem" als secretaris van „Heemschut" in zoo'n prettige en vruchtdragende ver houding staat, ging zijn groote liefde uit - behalve naar de moderne bouwkunst - naar de oude bouwwerken in onze steden en dorpen. Het herstel daarvan was bij den zoon ook in uitstekende handen. Hetgeen hij in Haarlem verrichtte, legt daarvan getuigenis af. Het hiernavolgende artikel is zijn rapport aan de Directie van de Suikerfabriek Holland, Centrale Suiker Maatschappij N.V. te Amsterdam, die in 1938 den fraaien voorgevel van het voormalige huis „Swanenburgh" te Halfweg, (thans suikerfabriek) onder zijn leiding liet herstellen. Met zooveel belangstelling kweet hij zich van zijn taak, dat hij eigen handig de wapens afwerkte, in olieverf geschilderd en met goud gehoogd. Doordat eenigen tijd geleden het voormalige station der Nederlandsche Spoorwegen te Halfweg afgebroken werd, is het uitzicht uit den trein op den herstelden gevel van „Swanen- burgh" verbeterd en kunnen tram- en treinforensen uit Haarlem en omliggende gemeenten iederen dag genieten van den fraaien gevel met de gekleurde wapens. Het Bestuur van de Vereeniging „Haerlem", dat ook de schoonheid en de geschiedenis van Haarlem's omstreken na aan het hart ligt, neemt gaarne dit artikel op, daarmede de nagedachtenis van den schrijver eerende. Het gedeelte van den gevel van de Suikerfabriek „Holland" te Halfweg waarin de wapens ingemetseld zijn, alsmede de hekpalen, brugleuningen, poort- en tuinmuur ten Oosten van dezen gevel hebben behoord tot het huis Swanenburgh. Dit huis Swanenburgh werd gebouwd naar het ontwerp van den bouwmeester Pieter Post in opdracht van het Hoogheem-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 71