- 42 - raadschap van Rijnland en werd voltooid in het jaar 1645. Pieter Post werd te Haarlem op 1 Mei 1608 in de Groote Kerk gedoopt en overleed te Haarlem op 2 Mei 1669. In den tijd van den bouw van het huis Swanenburgh was Pieter Post een beroemd bouwmeester. Hij maakte plannen voor den bouw van het slot Honselaarsdijk die in 1644 gereed waren. Op 14 Februari 1645 werd Pieter Post benoemd tot architect van Zijne Hoogheid den Prins van Oranje, stadhouder Frederik Hendrik. De voorgevel van Swanenburgh was verdeeld in 5 traveeën 1 - 3 - 1 waarvan de twee buitenste terug lagen en de drie middelste naar voren kwamen met daaronder een open gaanderij met een balustrade. In het middengedeelte werden boven de gaanderij een 1 otal wapens aangebracht en een 2 tal in de zijgevels van het vooruitspringende deel. Boven in het frontispice werd het wapen van Rijnland geplaatst met daarop de Keizerskroon, ge schonken door Keizer Maximiliaan van Oostenrijk; ziefoto 12. Ter weerszijden van het Huis stonden inrijhekken voor de bruggen welke over de gracht leidden die voor het huis langs liep en achter deze bruggen twee poorten. In de 18e eeuw werden de baksteenen hekpalen der inrij hekken vervangen door zandsteenen hekpalen waarin het wapen van Rijnland werd aangebracht met bovenop ieder een burcht met uitkomenden gekroonden Zwaan. Tijdens de Bataafsche Republiek, toen in Amsterdam op den Dam de vrijheidsboom werd geplant onder de leuze van vrijheid, gelijkheid, broederschap, moesten door geheel Nederland de familiewapens op grafzerken, gevelsteenen en gebouwen verwijderd worden. Ook de familiewapens van het huis Swanenburgh vielen ten offer en werden vlak gehakt; de opschriften en wapens van het Hoogheemraadschap mochten blijven. In 1862 werd het gebouw, dat Rijnland door de droog making van het Haarlemmer Meer niet meer noodig had, door het Hoogheemraadschap verkocht en in de daarop volgende jaren dienstbaar gemaakt voor Suikerfabriek. Het geheele gebouw werd afgebroken behalve de voorgevel en de onderverdieping. De hoeken gevormd door de twee buitenste terugliggende traveeën werden volgebouwd. Hierdoor verdween de goede

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 72