- 44 - J. Oem van Wijngaerden, Heer van Benthuizen. Zijnde: in zilver een dwarsbalk van keel, beladen met een uitkomenden leeuw van goud, getongd en genageld van azuur, vergezeld van vijftien liggende blokjes van sinopel van boven 5, 4 van onder 3, 2, 1 geplaatst. Deze was Hoogheemraad van Rijn land van 1610-1653; zie foto 3. Op het vierde schild is aangebracht het wapen van: Jhr J. van Wassenaer, Heer van Warmond, Jacobswoude en Alkemade. Zijnde gevierendeeld I en IV in keel drie wasse naars van zilver, 2 en 1 geplaatst, II en III in azuur een balk van goud. Over alles heen een hartschild, in azuur een kruis van zilver (Warmond). Deze was Hoogheemraad van Rijn land van 1614-1657; zie foto 4. Op het vijfde schild is aangebracht het wapen van: Willem Ruychaver. Zijnde: gevierendeeld I en IV in azuur een klimmende leeuw van zilver, genageld en getongd van keel. Een vrij kwartier van azuur beladen met een haverschoof van goud, ter weerszijden twee vogels van zilver (Ruychaver); II en III in azuur een keper van zilver vergezeld van drie tonnen van zilver met een plug van goud, 2 en 1 geplaatst, (van der Laan). Deze was Hoogheemraad van 1627—1653; zie foto 5. Willem Ruychaver voerde in zijn schild het wapen Ruychaver en van der Laan (zijn moeder) gekwar- tileerd. Op het zesde wapenschild is aangebracht het wapen van: Cornelis van der Hooch. Zijnde: in goud een dorre boom van sabel waarin drie vogels van natuurlijke kleur. Deze was Hoogheemraad van 1637-1664; zie foto 6. Op het zevende wapenschild is aangebracht het wapen van: Jhr Jacob van Lantscroon, Heer van Kijfhouck. Zijnde: in goud drie kronen van sabel, 2 en 1 geplaatst. Deze was Hoog heemraad van 1641-1650; zie foto 7. Op het achtste wapenschild is aangebracht het wapen van: Jhr J. de Bruyn van Buytewech, Heer van Nieucoop, Noorden en Achttienhoven. Zijnde: Gevierendeeld I en IV in keel drie schilden van zilver, 2 en 1 geplaatst (de Bruyn), II en III in azuur een punt van goud, schuinsrechts geplaatst. Deze was Hoogheemraad van 1642-1662; zie foto 8. Op het negende wapenschild is aangebracht het wapen van: Jhr A. A. van Wassenaer, Heer van den Bosch en Zaenen. Zijnde: Gevierendeeld I en IV in keel drie wassenaars van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 76