DE BETREKKINGEN VAN DE FAMILIE PAUW TOT BEVERWIJK De latere raadpensionaris Adriaan Pauw trad den 26sten Januari 1606 in het huwelijk met Anna Seys, een dochter van den Amsterdamschen koopman Claes Seys en van Tryn Claesdr Cloeck. Pauw was toen 20 jaar en stond nog aan de beginstreep van zijn voorspoedige loopbaan. Zijn vader Reinier Pauw had 's jaars te voren het burgemeesterschap van Amsterdan bereikt en zag zich daardoor eerst goed den weg gebaand tot de hooge en invloedrijke posities in den lande. Den 25sten April 1607 is het huwelijk van Adriaan Pauw gezegend door de geboorte van een zoon, doch kort daarna ontviel hem zijn gade door den dood. Het kind werd aanvankelijk genoemd Claes Seys de Jonge, later veelal Nicolaas Seys Pauw. In het jaar 1610 is de jonge weduwnaar hertrouwd met Anna Ruytenburgh, dochter van Pieter Gerritsz. Ruytenburgh en Aeltge Pieters dochter. Uit deze echtverbintenis zijn hem nog zes kinderen geschonken. Inmiddels was de oude Claes Seys door aankoop eigenaar geworden van de ruïne van het slot Oosterwijk met bij- behoorende boerderij en landerijen, gelegen in den ban van Wijk aan Duin bij Beverwijk, ongeveer 500 meter benoorden Adrichem.Dit was het oude stamhuis van het adellijk geslacht „uter Wijc". Het was in 1366 in het bezit gekomen van Coenraad Cuser, onder meer bekend als stichter van het nieuwe gasthuis te Haarlem. Deze heeft aan het kasteel den naam Oosterwijk gegeven naar het gelijknamige stamslot van zijn moeder in het land van Arkel en tevens naar zijn ligging ten opzichte van Beverwijk. Van de Cuser's was het omstreeks 1405 door het huwelijk van Yda van Oosterwijg met Jan van Foreest aan het oud-adellijk geslacht van Foreest gekomen. In de 16de eeuw is de bezitting overgegaan op Johan van Duvenvoorde, die getrouwd was met Magdalena (1) Rijksarchief Haarlem, oud-rechterl. archief Wijk aan Zee en Duin, no. 1326, fol. 92-94, no. 1321, fol. 83, no. 1322, fol. 67-68, no. 1354, fol. 309-311; W. van Gouthoeven, blz. 76-77, 167.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 81