- 49 - klooster Sion gestaan, zooals men op de bekende kaart van Jacob van Deventer kan zien. Van „De Schans" en aanhoorigheden heeft een kaart be staan, vóór 1645 vervaardigd door Balthasar Florisz. van Berckenrode, Hendrick Simonsz. Duijndam en Cornelis Danckersz., doch deze schijnt niet te zijn bewaard. Wel berust in het Rijksarchief te Haarlem nog een zeer nauw keurige schets van de hofstede en haar tuinaanleg, in 1648 vervaardigd door Daniël van Breen. Deze heeft in 1628 ook een profiel geschetst van Beverwijk, gezien van de Wijker- meer uit. x) Hoog boven de bebouwing en beplanting van het stadje uit rijst het geboomte van „De Schans". Beverwijk was in deze jaren als landelijk ontspanningsoord in trek bij menigeen, wiens naam in de toenmalige Republiek een goeden klank had. Het was de tijd, waarin Westerhout is gesticht door de schatrijke Coymansen. Laurens Joosten Baeck ontving er op Scheybeeck de leden van den Muider- kring, de jonge Joost Baeck, diens zwager P. C. Hooft, Vondel, Éarlaeus en anderen. Ten noorden grensde zijn hofstede aan het goed van Laurens Jacobsz. Reael. Deze was een oomzegger zoowel van Arminius als van Dr Laurens Reael. Naast dezen, bij het zuideinde van de Breestraat, had Jan Bicker de nog bestaande hofstede Akerendam. Op „het Gulden Kruys" in de Breestraat woonde Paulo le Leu de Wilhem. De kunst- en prachtlievende Nicolaas Sohier de Vermandois bezat een statig huis aan de westzijde van deze straat. Hooft was door zijn tweede huwelijk Sohiers zwager. Jacob Niquet, een schoonbroeder van den gouverneur- generaal Reynst, bewoonde de latere hofstede van Jeronimus Coymans in de Koningstraat. Aan de westzijde van de Breestraat heeft ook Joan Baptist Bartolotti een huis gehad, dat te voren aan Volkert de Vlaming van Oudshoorn had behoord. Toen zijn weduwe Leonora Hellemans in 1627 in het huwelijk trad met den Muider drost, heeft zij het huis verkocht. Johan Toll, die ook een enkele maal onder de gasten van het Muiderslot voor kwam, woonde eveneens eenige jaren aan de Breestraat. Gilbert de Flines was de bewoner van „Meerwijck" aan de oostzijde van de Breestraat, niet ver van „De Schans". (1) Rijksarchief Haarlem.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 85