Bezitter van het slot Adrichera was toenmaals Jhr Anthonis van Burgh, heer van Oudewerve. Toen Oldenbarneveldt's schoonzoon Jhr Cornelis van der Mijle, in de jaren 1622- 1626 in ballingschap te Beverwijk moest verblijven, heeft hij vermoedelijk bij zijn neef van Burgh op Adrichem een gast vrij dak gevonden. De bekende generaal der ruiterij Daniël de Hertaing was in zijn eerste huwelijk met van der Mijle's zuster Cornelia gehuwd geweest en woonde op het naburige Marquette onder Heemskerk. In 1630 is de heer van Bennebroek in het huwelijk getreden met Anna van Lookhorst, de oudste dochter van Cornelis van Lookhorst, heer van de Lier, Alkemade en Oosterlee. Het bruidje telde nauwelijks 16 jaar, de bruidegom was 7 jaar ouder. Nu was het zaak voor den ouden Pauw om zijn zoon een eervol en, kon het zijn, winstgevend ambt te bezorgen. De kans deed zich reeds spoedig voor. In het voorjaar van 1631 was Adriaan Pauw voor de eerste maal raadpensionaris van Holland en Westfriesland geworden. In een brief van 29 Augustus 1631 vroeg hij aan Constantijn Huygens, secretaris van Frederik Hendrik, diens voorspraak.x) De prins had hem reeds lang geleden beloofd, dat zijn oudste zoon bij gelegenheid „met het meesterknaepschap soude worden becleet". Nu was er een plaats opengevallen door het over lijden van Jacob van Cuijk. Huygens werd verzocht de zaak nog eens ter sprake te brengen en den jongen Pauw te helpen. Inderdaad is Nicolaas Pauw in 1632 meesterknaap der wildernissen van Holland geworden. 2) Een krachtige persoonlijkheid schijnt de oudste zoon van Holland's eersten ambtenaar niet te zijn geweest. Hij miste de begaafdheid, welke deze zoowel als de grootvader in zoo ruime mate bezaten. Een wankele gezondheid heeft hem bo vendien belet zijn krachten te ontplooien. Ook was zijn huiselijk leven ongelukkig. In het najaar van 1638 is zijn huwelijk met Anna van Lockhorst door echtscheiding ont bonden. Zij hadden geen kinderen. In het voorgaande jaar had Nicolaas Pauw nog 4 grafsteden in de oude kerk te Beverwijk gekocht, waarvan er drie waren gelegen in een - 50 - (1) De Briefwisseling van Constantijn Huygens (1608-1687), uitgeg. door Dr J. A. Worp I ('s-Gravenhage 1911), blz. 328, no. 627. (2) J. E. Elias, De Vroedschap van Amsterdam 1578-1795, I (Haar lem, 1903), 192-193.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 86