- 55 In 1726 verzoekt zij als voogdes over haar minderjarigen zoon Pieter Slicher, luitenant te Water, aan het Hof van Holland machtiging om gansch Sandenhoeff publiek of uit de hand te verkoopen, wijl haar schoonzoon van den Boetse- laer „voor sijne helfft absoluyt geresolveert was tot den ver koop, doch dat soodanige helfft apart te verkoopen niet als met seer groote schaden zoude konnen geschieden". Het verzoek wordt ingewilligd op 3 Jan. 1727 en reeds op 6 Maart d.a.v. verkoopt zij haren broeders zoon Mr Cornelis Backer Janszoon (1692-1766) „de groote kroft van Sanden hoeff ter grootte van 11 morgen, voor/ 1800,-, terwijl zij op 4 December van hetzelfde jaar hem de eigenlijke hofstede overdraagt voor slechts 850,-. Bovendien transporteert zij ten zelfden dage nog circa 10 morgen weiland, tusschen San denhoeff en de Houtvaart gelegen, op haar broeder Tan Backer, voor 2150,-. Sandenhoeff schijnt toen, hetgeen ook reeds uit den zeer geringen koopprijs valt af te leiden, van uiterst eenvoudigen aard te zijn geweest, wellicht niet meer dan een arbeiderswoning. Toch heeft Mr Backer, in 1720 met Margaretha Bicker gehuwd, vele jaren achtereen het goed des zomers bewoond, moeiten noch kosten sparende om het te verfraaien en te vergrooten. Deswege is het wel belang wekkend eens een blik te slaan in zijn kasboek, loopend van 752 tot aan zijn dood. Hieruit blijkt hoe Sandenhoeff ge leidelijk van een onbeteekenend buitentje tot een heerschaps- huizmge is uitgegroeid, die wel degelijk verdient genoemd te worden in de rij der Kennemer lusthoven. Wij vinden gelden uitgetrokken voor den jager, voor honden, voor strikken en zijde ter vervaardiging van netten, voor vinken en de vinken- baan voor vischwater, voor knechts en koetsier, van wien de laatste per jaar, buiten wasch- en broekengeld, f 00 - verdiende. Voorts worden uitgaven genoteerd voor den aankoop van paarden en rijtuigen (in Jan. 1762 aan de Witt wagenmaker in Den Haag „de koetse 600,-"), voor druiven- Sandenhoeff °0men' V°°r bebangsel in een cabinet van Door erfenis van zijn zuster Catharina Cornelia, ver reeg hij verschillende gronden in de omgeving van zijn wegloeïw^Ti1^'"a iSj1Ct,Z-g' "Rieten dakje" aan den Oosterduin- hoeff SchHffelUk h Aerdenhout, het oude vinkenhuis van Sanden- noen. öcnrittehjk bewijs hiervoor ontbreekt echter.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 93