- 56 - buiten, terwijl hij in 1729 de laan van de Houtvaart af naar het duin aankocht, alsmede de Pijlslaan. Intusschen was ook de slechte verhouding tot Elswout verbeterd en de toenmalige eigenaar dier hofstede, Abraham Romswinckel die echter twist had gezocht met zijn anderen buurman, den Heer J. de Suermondt, eigenaar van Duynvliet, naar aanleiding van een afwatering, over welke quaestie ruim acht jaar is gepro cedeerd - staat zelfs op 9 October 1735 aan Mr Backer toe een rij boomen te planten aan de westzijde van diens schut tingen op grond van Elswout. In 1766 op „24 December is de WelEdl. Gestrenge Heer Mr Cornelis Backer Jansz., Sikretaris van 't Edl. Mogende Collegie ter Admiralitijt alhier (Amsterdam), in den ouder dom van 74 jaren na een seer langdurige siekte en droevig ongemak van memorie en weesentlooshijt overleden. Sijn WelEdl. Gestr. laat konsiderabele schatten naar". x) Bij testament van 7 Juli 1758 voor Not. J. Ardinois en getuigen te Amsterdam, waaruit blijkt hoezeer Sandenhoeff hem aan het hart lag, had hij bepaald, dat zijn oudste zoon de hofstede zou kunnen overnemen voor zekere som en bij weigering, achtereenvolgens zijn drie andere zonen, onder voorwaarde, dat zoo één het buiten aanneemt hij het niet zal mogen ver- koopen, maar „den eijgendom daervan voor zig zal moeten behouden en tragten te besorgen, dat deselve (zoo lange mogelijk is), als eijgen aen de familie komt te blijven". Misschien wel op aandrang zijner kinderen wijzigde hij op 9 Februari 1763 zijn uitersten wil in dier voege, dat de zoon, die eigenaar zou worden, Sandenhoeff binnen drie a vier jaar niet zal mogen „verkoopen noch veralieneeren". In het voorjaar van 1767 gaan de erfgenamen over tot openbare veiling van den inboedel en verder roerend goed (opbrengst ruim 20.600,—), terwijl de oudste zoon Mr Jan Backer, Commissaris der Convooien en Licenten te Amsterdam, gehuwd met Vrouwe Margareta Clara Berewout, San denhoeff overnam tegen den taxatieprijs, zijnde 30.000,-. Na een tienjarig bezit overleed hij op 27 Sept. 1777, zijn weduwe het vruchtgebruik latend van al zijn goederen. Zij stierf twee-en-twintig jaar later, eveneens op 27 Sept. en het (1) J. Bicker Raye: Notitie van het merkwaardigste meyn bekent. Bew. v. h. oorspr. dagboek door F. Beijerinck en Dr M. G. de Boer, Amsterdam 1935, blz. 310.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 94