- 57 - buitenverblijf kwam nu aan haar oudste dochter, Anna Maria Backer, in 1780 gehuwd met Mr Pieter van de Poll, Commissaris van de Bank van Leening te Amsterdam. Deze verkoopt op 10 Sept. 1804 het meerendeel der gronden aan den eigenaar van Oosterduin, Jan Adriaan de Hasselgreen, en de hofstede zelve met eenige warmoestuinen, bosch, enz! aan een slooper uit Dordrecht, Levinus de Groot. De totale koopsom bedroeg 43.700,-. Tevens beteekende dat voor Sandenhoeff de ondergang; de gebouwen werden gesloopt en vrijwel al het hout werd gehakt. Het daaropvolgend jaar werd een deel van den grond getransporteerd op Willem Gerrit van de Poll, eigenaar van Duynvliet sedert 2 Aug. 1804, tot ook deze op 27 Oct. 1811 de hofstede Duynvliet, met een gedeelte van Sandenhoeff vergroot, overdroeg aan den Heer Willem Borski I, eigenaar van Elswout. Tenslotte nog iets over de hiernevens weergegeven af beelding van Sandenhoeff, gemaakt door Gerrit Tooren- burg in 1762; zij is afkomstig uit den boedel van de Wed. Van de Poll, geb. Breyl, schoondochter van Mr Pieter van de Poll en aangehuwde achterkleindochter van Mr Cornelis Backer Janszn., te Loosdrecht in 1895 overleden. Is het uit dien hoofde reeds zeer waarschijnlijk, dat Sandenhoeff wordt voorgesteld, ook de situatie van het huis, genomen vrijwel uit het zuiden, en het silhouet van de Groote Kerk te Haarlem, die zich in het verschiet afteekent in het noord-oosten, be vestigt in sterke mate onze meening. Vóór de hofstede komt een koets aanrijden met 2 paarden, misschien wel de in 1762 (zie blz. 55) door Mr Backer nieuw aangekochte. Op de portieren en paneelen ontbreken wapenschilderingen. Rechts op den achtergrond passeert de vinker met twee rissen vinken aan een stok over den schouder. De oorspronkelijke ingang van Sandenhoeff bevond zich aan de westzijde, juist op de scherpe bocht in den Ooster- dumweg. B. DE PIJLSLAAN Voor zoover thans gebleken is, bevindt zich noch in het archief van het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem, noch in dat van Elswout c.a. eenig document betreffende de Pijlslaan van ouderen datum dan 16 Mei 1636; toen hebben de regenten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 95