- 59 - Na drie maanden wordt de Pijlslaan met haar vervol? naar het duin wederom verkocht en wel op 17 Juni 1729 aan Mr Cornelis Backer Jansz., eigenaar van Sandenhoeff. Deze het de brug over de Houtvaart verbeteren, een inrijhek zetten en de nog aanwezige portierswoning bouwen. In het begin der 19e eeuw met een gedeelte van Sandenhoeff in het bezit gekomen van Willem Gerrit van de Poll, wordt in 1811 eigenaar de Heer Willem Borski I, die op 25 Juli 1814 den erfpachtscanon heeft afgekocht voorƒ625,-4 6e quitantie was behalve door den Haarlemschen notaris W. A. Haselaar en getuigen, onderteekend door David Hoeufft, burge meester, en Izaac Cornelis Sterk, ontvanger der Dir. Bel te Haarlem, in qualqeit van regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. Sindsdien wordt de Pijlslaan het eerst weer genoemd in een stuk betrekking hebbende op den aanleg van den spoorweg Haarlem-s-Gravenhage; op 23 Febr. 1846 wordt tusschen Vrouwe J.J. van de Velde, Wed. W. Borski I, en de H.IJ S M vertegenwoordigd door L. J. J. Serrurier en J. Gerken, een overeenkomst aangegaan, waarbij eerstgenoemde aan de H.1J.S.M. ,,zoo lang de spoor- weg van Haarlem op 's-Gra venhage zal bestaan, het recht van overgang en overrid geeft over de Laan gelegen aan de Leijdsche Trekvaart onder de Gemeente Heemstede tegen een recognitie van 5,- 's jaars". De Mij nam de verplichting op zich den overweg „steeds in eenen begaan- en berijdbaren staat" te onderhouden. x) On aangenaamheden deden zich een paar keer voor toen de spoorboomen niet hoog genoeg door den spoorwachter werden opgehaald bij het passeeren van de equipage van Elswout, hetgeen behalve hevig schrikken der paarden en eenige schade aan het rijtuig overkomen, tijdelijk een nogal felle brief wisseling deed ontstaan. Bij gedeelten js de Pijlslaan (waaronder dus ook de ochouwtjeslaan) in het laatste der 19e en het begin van deze eeuw verkocht aan de gemeenten Haarlem en Heem stede, terwijl na de partiëele annexatie van dit dorp Haarlem den ganschen weg in eigendom verkreeg. C. W. D. Vrijland (1) Geringe wijzigingen in de overeenkomst werden gemaakt op 3 Uec. 1902 (verhooging der recognitie met 5,-) en op 11 Juli 1918.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 97