HET OUDE SLOT TE HEEMSTEDE Sic transit gloria mundi. Deze klassieke getuigenis is zeker wel van toepassing op het oude slot te Heemstede 1)Ver moedelijk in de 13e eeuw gebouwd - mogelijk nog vroeger - heeft het perioden van grootheid, macht en internationale bekendheid doorleefd. Daarnaast echter ook tijdperken van een rustigen gang van zaken, gebaseerd op het uitleven van oude en verouderde tradities. Doch bovendien werd dit kas teel eenige malen geteisterd door ernstige rampen. Tweemaal tot den grond vernield, vermoedelijk een keer zwaar bescha digd, werd het steeds weder opgebouwd in grootscher stijl, gerestaureerd, verfraaid en uitgebreid. In 1809 kwam het door verkoop in verschillende handen om eindelijk bestemd tc worden tot boerderij na eerst gedeeltelijk te zijn geamoveerd. Het resteerend gedeelte en de omgeving kwamen in den loop der jaren zoodanig in verval, dat een ware ruïne, een puin hoop ontstond. 2) Allerlei redenen zijn er, welke dit kunnen verklaren. Daar was allereerst de weinige belangstelling van oudheidkundigen en andere invloedrijke personen van wie medewerking had mogen worden verwacht om de merkwaardige overblijfselen van dit aloude lustoord voor geheelen ondergang te behoeden; voorts de tand des tijds, die hier ongestoord zijn verteerend en afbrokkelend werk kon verrichten; verder wellicht het vele, dat in handen is gevallen van sloopers, die in den loop der jaren de amoveering hadden aangenomen en volgens over eenkomst recht hadden op de afbraak. Toch is er m.i. nog wel wat te redden. Ik denk b.v. aan de mooie 17e eeuwsche brug, de steenen leeuwen, maskers, verschillende steenen wapens en inscripties, de oude poort, voorts verschillende fragmenten, de slotgracht met de singels, HISTORIE Cij In de officieele en verdere archiefstukken wordt het slot bijna geregeld het Huis genoemd, ook wel Hofstede. In het begin der 19e eeuw wordt het bij verkoopingen aangekondigd als het tslot. (2) Met de ruïne wordt bedoeld het vervallen slot en naaste omgeving, dus niet de woning van den heer E. Erens, die daarvan eigenaar is, en het huis van den pachter, den heer L. F. Lekx, die er het bedrijf van land bouwer uitoefent.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 98