de plantages, het herstellen van de vroegere Hoflaan x), enz. Na deze inleidende woorden volgen hier eenige mededeelingen uit de overigens rijke geschiedenis van het oude slot. De heerschende papierschaarschte is oorzaak, dat ik alleen de hoofdpunten daarvan kan aangeven 2) Toen Adriaen Pauw, heer van de heerlijkheid Heemstede van 1620-1653, in 1648 te Munster vertoefde als gevolmach tigde bij de vredesonderhandelingen, welke een eind maakten aan den 80-jarigen oorlog, werd door hem een steen gekocht waarop hij de korte geschiedenis van het slot in het latijn liet beitelen 3), welke vertaald als volgt luidde: Het slot te Heemstede, in zijn eersten opbouw, is tusschen 1200 en 1300 met een grondgebied beleend. In 1346 is het begiftigd met volle rechtspraak. Door de ongunst der tijden is het in 1393 en 1404 twee maal verwoest; omstreeks 1460 is het weer opgebouwd. In de volgende - 6i - (1) De Hoflaan liep in vroeger tijden van het slot naar het Kerkplein. In den gevel (benedenzijde) van perceel no. 10 aan genoemd plein is het oude naambord (in steen) ingemetseld: Hoflaen. Door den aanleg van straten in het daar liggend nieuw bebouwde gedeelte werd genoemde laan verkort tot de Javalaan en is thans een smal weggetje, bijna on begaanbaar bij regen als zijnde dan een modderpoel en bij droog weer een stofboel. Waarom men dit laantje thans herdoopt heeft in Slotlaan is mij niet duidelijk. Oudtijds was het een prachtige, met roode steenen bestraat, breede weg met vier rijen boomen. Een werkelijk schitterende toegang tot het slot in zijn glorietijd. (2) Een woord van bijzonderen dank moge ik hier brengen aan den burgemeester Jhr J. P. W. van Doorn en den gemeente-secretaris, den heer N. Vos, voor hun toestemming om onderzoekingen te doen in het archief der heerlijkheid en van het dorp naar de geschiedenis van Heemstede en Berkenrode. Eveneens een woord van dank aan de heeren E. Vedder en P. M. van Drooge voor hun zoo gewaardeerde hulp bij bedoelde onderzoekingen. Ook verschafte mevrouw E. A. N. Wassen- berg-Geuer, eigenaresse van „Het Wapen van Heemstede", vroeger „de Herberg van het Kasteel" genaamd, mij waardevolle inlichtingen, vooral op het gebied van den ouden toestand, terwijl de heer E. Erens den heer Korringa en mij wilde rondleiden op het terrein der ruïne en ons deelgenoot maakte van zijn uitgebreide kennis als jarenlange be woner temidden van deze omgeving. (3) Déze steen is blijkbaar spoorloos verdwenen. Het latijnsche op schrift er van trof ik aan in het nagelaten handschrift van Willem Dolleman. Deze werd 26 December 1755 benoemd tot substituut-schout en secretaris der heerlijkheid Heemstede. 20 Juni 1768 werd hij wegens zijn bijzondere diensten bevorderd tot schout, secretaris en baljuw. Zijn zoon Jan en zijn kleinzoon Willem Anthonie hebben later zijn werk voortgezet. Het manuscript werd in 1900 door zijn nazaat, den heer A. E. Thierry de Bye Dolleman ten geschenke gegeven aan de gemeente Heemstede.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 99