- 87 - te voren hadden de Spanjaarden een galg opgericht buiten de Kruispoort, waaraan zij eenige soldaten en burgers, van wie vermoed werd, dat zij brieven en kruit in de stad wilden brengen, ophingen; een gedeelte aan den hals en de overigen aan de beenen. Toen de belegerden dit zagen, richtten ook zij een galg in de stad op. Ik wijs op deze uitvoering van lijfstraffen slechts in het kort, daar zij door den oorlogstoestand van voorbij gaanden aard was, alsmede om te doen uitkomen, dat toen in de stad en ook buiten haar muren en poorten tijdelijk vele galgen hebben gestaan. Er bestaat o.m. een historieprent, voorstellende een groot schavot met galgen vóór de Groote KerkRipperda wordt onthoofd. Wie meer van de gruwelen en martelingen uit deze zoo bewogen periode van Haarlem wil weten, leze o.m. het boek van wijlen C. Ekama: Beleg en verdediging van Haarlem in 1572 en 1573. Reeds vóór het beleg was, zooals nader zal blijken, een galg opgericht in het rechtsgebied der heerlijkheid Heemstede, n.l. in de binnenduinen aan den Heerenweg, ter plaatse van de hofstede Spruijtenbosch, nabij de Pijlslaan. Deze galg behoorde aan het gerecht te Haarlem, was van steen opgetrokken en had een driekanten vorm. Door afzanding en verstuiving der duinen geraakte het gevaarte in verval en was tenslotte ver dwenen. De Haarlemsche Burgemeesteren lieten later, eenige roeden westwaarts van de oude plaats, een houten galg op richten, die echter in den loop der jaren hetzelfde lot onder ging als haar verdwenen steenen collega. Beide galgen dienden alleen om de lijken van de in het rechtsgebied Haarlem ter dood gebrachten opnieuw op te hangen ten prooi aan het gevogelte, enz. tot ze verteerd waren, en tevens als waarschuwing voor hen, die zich zouden begeven op het pad van misdrijf. Trou wens de openbare terechtstellingen konden niet te Heemstede geschieden. Deze moesten plaats vinden binnen het rechts gebied Haarlem, waar de vonnissen werden uitgesproken. Volgens het zooeven genoemde werk van Gonnet werden de terechtstellingen in de 16e eeuw, wellicht reeds vroeger, veelal op de Baan voltrokken. Dit geschiedde gewoonlijk met het zwaard, hetgeen de ter dood veroordeelden meermalen als laatste gunst verzochten. Wat de genoemde galg in de binnenduinen van Heemstede betreft, moge ik de lezers opmerkzaam maken op een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 125