- 8g - stellinsr ontving hij bijna per keerende „geen favorabele dispositie". Zonder tijd te verliezen richtte hij daarop een dergelijk verzoek tot den Hoogen Raad die hem reeds op 16 Mei het gevraagd mandement verleende. Intusschen hac hii ook aan Burgemeesteren van Haarlem geschreven, moge lijk wel door ondervinding beseffende, dat langs den weg van overleg in de meeste gevallen een beter succes is te verkrijgen dan door het voeren van processen. Pauw leefde voortdurend in moeilijkheden door het aan hangig maken van processen, als gevolg van chfferenten, ge schillen, kwesties, enz. Bij het Hof van Holland, den Hoogen Raad de Gecommitteerde Raden en andere regeermgs- colleges was hij daardoor bekend. Tal van zijn bedoelde moeilijkheden werden soms jaren op sleeptouw gehouden om dan te verloopen. Hij was regent m hart en nieren en be schouwde vaak ook luttele zaken als een praejudicie van zijn rechten. Het bouwen van een galg op de Kolkweide was voor hem bovendien onaangenaam daar hij uit de ramen van zijn slot uitzicht zou krijgen op het gevaarte, waaraan de lijken bleven hangen tot ze verteerd waren. Op 16 Mei antwoordden Burgemeesteren hem, dat zij in dank zijn „vruntel: presentatie van goede correspondentie ende suijvere naerbuijrschap te contmueeren aanvaardden. Zij wezen er verder op niet het voornemen te hebben gehad om in eenig opzicht de gerechtigheid of jurisdictie van Heemstede te kort te doen of te praejudicieeren. Ten slotte brachten zij hem onder het oog, dat het hier alleen een vervanging betrof van een galg in de heerlijkheid Heemstede en er alzoo.geen reden was om dit nog eens te vragen. Bovendien was het aan gewezen terrein het eigendom van het St. Elisabeth, s gasthuis te Haarlem. Zij verklaarden zich echter bereid met hem „over deze zaak in vriendelijke onderhandeling te treden Blijkbaar oefende dit antwoord een kalmeerenden invloed op Pauw uit; althans - na op 19 Mei het begonnen metsel Jork te hebben geïnspecteerd - aanvaardde hij den volgenden dal met zijn zofn -"ambachtsheer„van Bennebroek - de reis naar Haarlem voor een persoonlijk onderhoud met Burge meesteren Vader en ,ool werden ten fdhmze ontvangen door den presideerenden Burgemeester Jan Claesz. Loo en deEerstgenoemde bood hem zijn verontschuldiging aan, dat a

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 129