ELSWOUTSHOEK Moet van vele buitenplaatsen de tijd van ontstaan worden gezocht in de 17e eeuw, ook Elstwoutshoek maakt hierop geen uitzondering. In 1690 vinden we voor het eerst melding ge maakt van een zeer eenvoudige hofstede aan den Heereweg te Overveen. Later zoowel door zijn bewoners, als door de liefe lijke ligging in aanzien gestegen, heeft het buiten nimmer een grootte gehad, die eenigermate heeft kunnen wedijveren met die der omringende lustplaatsen, hetgeen echter niet te ver wonderen valt, waar het immers gelegen is op de splitsing van den Doodweg (Duinlustweg) en den Achterweg (Els- woutslaan)terwijl het aan de zuidzijde al spoedig werd be grensd door de hofstede Elswout, een situatie, die naams verklaring overbodig maakt. Op 1 Juni 1690 dan verkoopen Jacob van de Casteele, als lasthebber van Pieter Schatter, „raedt ende oudt sche pen der stadt Haerlem", gehuwd met Vrouwe Johanna Bon, en Johan van Bergum, „raed ende oudt president schepen der voorsz. stadt Haerlem", als lasthebber van juffr. Catha- rijna Bon, Wed. Haijo IJlst, in leven secretaris van Stelling- werffswesteinde aan Cornelis Dirck.se: ,,de grondt van een welbeplante thuyn met sijn heijnmge ,,en huysinge gelege inde dorpe van Tetroode, belast met een „gulden jaerlijckse brederoodes erfpaght die de cooper tot „sijne laste is nemende en de verkooper daer van bevrijdt. Al dra werd Elswoutshoek een onderdeel van Elswout, daar op 3 Maart 1718 Johannes Romswinckel Janszn., koopman binnen Amsterdam, en eigenaar van Elswout, het goed koopt van Johan Danser, mede koopman te dier stede, met de concessie, verleend door de Raden en Meesters van de Reke ningen der Domeinen van de Heeren Staten van Holland en West-Friesland op 19 Juli 1715, om te mogen hebben een halve morgen land uit de wildernis bij de Nieuwe Brouwers- Kolk, tegen een geringe recognitie. Bij het overlijden van Johannes Romswinckel Janszn., was zijn broeder Abraham voor een derde deel erfgenaam ab intestato. Zijn gansche bezit, waaronder ook Elswoutshoek, werd in openbare veiling te Amsterdam verkocht, en hier koopt op 3 Juni 1720 Christoffel Munster, ten behoeve

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 155