langgerekte, hoe en waar dan ook, was deze spontane geest een vijand. Kort en pittig waren zijn volzinnen. Hij wist te boeien, maar eischte ook algeheele aandacht. Wat die aan dacht stoorde kon hem hevig hinderen. Een veelbeteekenende blik en een pauze van enkele seconden overwonnen dit onmiddellijk en de spreker ging onder stille aandacht voort. Naast de prediking had de verklaring van bijbelgedeelten 's winters op wekelijksche samenkomsten zijn bijzondere voorliefde. Deze „bijbellezingen" stonden in een goeden roep. Grondige uitlegging en geestelijke opbouw waren daarin op gelukkige wijze vereenigd. Ook zijn catechisatie gaf hij met liefde en regelmaat. De tragen en ongeregelden hoorden al gauw achter zich alarm blazen. Hun werd geen rust gegeven. Dr Weener prentte ieder plichtsbesef in. Gedurende vele jaren heeft ook hij aan de Rijkskweekschool les gegeven en tot de godsdienstige vorming en ontwikkeling van vele leerlingen bijgedragen. Jong en oud worden echter vereenigd in de pastorale zorg, die den predikanten is opgedragen. Ook hier heeft deze pastor een belangrijk deel van zijn taak gezien. Hij bewoog zich veel onder de menschen, leefde mee met oprechte belang stelling en wist in de altijd varieerende situaties van het leven doorgaans het juiste woord te spreken en de harten te sterken. Vooral ook de zieken heb ik met dankbaarheid hooren gewagen van wat zij in moeilijke tijden aan geeste lijken steun van hun predikant hadden ontvangen. Wie in dit alles zich volledig geeft, ziet zijn dagen gevuld en komt practisch veel tijd te kort. Toch heeft Dr Weener bereidheid gehad de kerk ook nog op andere wijze te dienen en wel in de hoogere besturen. Het Classicaal Bestuur had hem geruimen tijd als praeses. Daarna fungeerde hij als lid van het Provinciaal Kerkbestuur. Ten slotte zij herinnerd aan zijn belangstelling voor het onderwijs, die hij toonde o.a. als lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs hier ter stede. Maar ieder leven heeft zijn begrenzingen. Wie dit vergeet loopt gevaar in een labyrinth te geraken, waarvan de uitgang niet meer is terug te vinden. Dr Weener trachtte aan dit gevaar te ontkomen. Hij wist zich te beperken, om daardoor te meer te leven met geconcentreerde kracht. - 10 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 26