GIDEON STEPHANUS DE CLERCQ 19 Februari 1862 - 4 Maart 1942 Als algemeen secretaris der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel was G. S. de Clercq een Haar- lemsche figuur. Bijna dertig jaar lang leidde de dagelijksche weg van zijn werk hem - wanneer hij niet, vergaderend en besprekend, het land doortrok - van Bloemendaal, waar hij7 woonde, naar het Paviljoen. Daar, in den zijvleugel aan de Dreef, achter het oude, sindsdien in het nieuwe poortge bouw opgenomen en daarin bijkans verdwenen hek, was het algemeen secretariaat der Maatschappij gevestigd, in het zelfde gebouw als haar beide belangrijkste stichtingen: het Museum van Kunstnijverheid en het Koloniaal Museum. De Clercq,had oorspronkelijk den journalistieken loopbaan gekozen; hij was verbonden aan het Algemeen Handelsblad, waar de functie van hoofdredacteur zijn vooruitzicht was. Zijn gezondheid liet hem echter niet toe dezen loopbaan te vervolgen; na een ernstige ziekte vond hij de betrekking, die zijn leven zou vullen, aan welke hij zijn volle werkkracht en belangstelling geschonken heeft: hij werd, als opvolger van Dr F. W. van Eeden, benoemd tot algemeen secretaris der toenmalige Maatschappij van Nijverheid. Sinds haar oprichting in 1777 heeft deze Maatschappij - oorspronkelijk als „Oeconomische Tak" van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, sinds 1797 als zelfstandig lichaam - haar zetel in Haarlem gehad. Haar taak was be vordering van de welvaart van ons volk; zij heeft veel gedaan om ons volk op te richten uit het verval en de verarming, waarin het tegen het einde der 18e eeuw»verkeerde. Zij heeft den tijd van revolutie en Fransche overheersching overleefd; zij heeft een belangrijke rol gespeeld in de ekonomische en sociale ontwikkeling van ons volk in de 19e eeuw. Maar op het einde dier eeuw, toen nieuwe opbloei den ekonomischen achterstand had overwonnen, leek het of de Maatschappij haar taak grootendeels als gedaan beschouwde; deze beperkte zich vooral tot de verzorging der twee genoemde Musea, waarvan de heer van Eeden, als algemeen secretaris der Maatschappij, tevens conservator was. Toen kwam, in 1899,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 28