de vaart „de Corneliszoon" en de „Stad Haarlem", waarmede de olie enz. rechtstreeks uit den Levant onder de stadskleuren naar Haarlem werd aangevoerd. De veldwinnende stoom vaart bracht voor de Dyserincks wijzigingen, zoowel in den aanvoer als in de producten. In den loop der jaren heeft de oude familiezaak zich tot een der leidende firma's in den oliehandel hier te lande ontwikkeld. Vincent Dyserinck werd i April 1871 te Haarlem ge boren. Hij bezocht er de lagere school van Prinsen Geerlings, de handelsschool van den Heer Pruim en ging in 1887 voor voortgezet handelsonderwijs naar Frankfort a/M., van waar hij al spoedig naar huis schreef: „Vader, dat onderwijs „hier is niets gedaan voor mij. Ik heb hier maar een baantje „gezocht en werk nu bij Sabarley en v. d. Heyden". De duitsche firma hield den hollandschen jongen 3J jaar bij zich tot hij voor verdere ontwikkeling naar Londen ging. Daarvandaan kwam hij een jaar later terug met een gouden horloge op zak, waarin de inscriptie: Presented to Vincent Dyserinck by Hartley and Sons in appreciation of his good services, July 1891. De ruim 100 jarige Haarlemsche firma had vele goede buitenlandsche relaties verworven. Ter versterking der oude banden en gedenkende het oud-Hollandsche: „aanzien doet gedenken", kreeg de 20 jarige Vincent gelegenheid en op dracht deze relaties op te zoeken. Een reis van ruim een jaar voerde hem door België, Frankrijk, Spanje, Italië, Grieken land, Klein Azië, Perzië, Rusland, Turkije door Duitschland naar Nederland terug, waarna hij in 1892 bij vader op kan toor kwam. Op zijn reis hadden vooral de mogelijkheden voor den handel in Russische oliën blijvenden indruk op hem gemaakt. Doch de réis had nog twëe consequenties voor zijn volgend leven: een sterke drang tot persoonlijk contact met zijn relaties en het zich gemakkelijk verplaatsen, voor besprekingen, overleg en wegneming van moeilijkheden. Het was en bleef al spoedig zoo: de jongere broer Cornelis leiding van kantoor en laboratorium, Vincent tusschen de wielen, trein of auto. Er was, trots de tusschenliggende acht generaties, iets van den opgewekten Vlaming in den bewege- lijken jovialen Vincent Dyserinck blijven hangen. Als han delsman had hij naast vakkennis en flair een scherp handels inzicht, maar ook een sterk gevoel voor reputatie zijner - 22 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 46