MEVROUW LILIAN GERALDINE VANDERVELDEN-VIJGH (ELLEN RUSSE) 4 Mei 1889-9 September 1942 Het bericht dat Mevrouw Ellen Russe op 9 September 1942, na een kortstondige ongesteldheid voor altijd was heengegaan wekte alom in den lande ontsteltenis. Men kon niet gelooven dat deze zoo begaafde vrouw in den vollen bloei van haar rijke leven voor immer uit ons midden was weggerukt. Het talrijke publiek dat zij jaren lang geboeid hield door hare gratieuze oorspronkelijke voordrachten was nog onder den indruk van haar laatste optreden, waarin zij een der prominente Nederlandsche tooneelspeelsters, Mevr. Kleine Gartman had gehuldigd. Niemand kon vermoeden dat dit de laatste keer zou zijn dat haar melodieuse innemende stem door den aether zou klinken. Haar optreden was een zoo van zelfsprekend feit geworden dat het leek alsof zij nooit van ons heen zou gaan. Niemand had meer het oor der tal- loozen dan zij. Duizenden heeft zij door haar mooie voor drachten met het beste der Europeesche poëzie betooverd en tallooze jonge ideaalrijke vrouwen hadden zich haar als ideaal gesteld. Voor allen was haar leven een genot en een verrijking. Tot dit ongemeen succes, dat steunde op een uit gebreide eruditie hebben in hooge mate bijgedragen haar patricisch karakter en de onvergetelijke charme harer per soonlijkheid. Geboren te Zoeterwoude, 4 Mei 1889, uit een aanzienlijk geslacht, genoot Mevr. Ellen Russe een stijlvolle opvoeding waarbij de traditioneele eigenschappen harer voorvaderen zich ten volle ontplooiden. Aanvankelijk voelde zij zich ge trokken tot de muziekkunst, studeerde te Brussel bij Arthur de Greef en te Leiden de compositiekunst. Na de vereischte diploma's te hebben verworven trad zij als pianiste op o.a. met het Utrechtsch orkest dat destijds onder leiding van W. Hutschenruyter stond. Haar groote gaven als voordracht- kunstenaresse liet zij inmiddels niet ongebruikt. Het tooneel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 52