- 27 - trok haar aan en na te zijn opgetreden als vertolkster van Boutens „Alianora" tijdens het studentenlustrum te Leiden in 1910, boeide zij velen door haar bekoorlijke voordrachten. Aangemoedigd door den bijval dien zij oogstte zou Mevr. Ellen Russe haar gaven in dienst der tooneelkunst stellen. Het viel haar echter moeilijk haar uiterst gratieuze en fijne kunst aan te passen aan de zakelijkheid van het moderne tooneelbedrijf. Alhoewel zij ook op dit terrein successen boekte en haar vertolking van de rol van Petronel in Vondels „Peter en Pauwels" aller bewondering wekte, voelde zij dat dit alles maar een stap was naar een hooger doel. Het is kort daarop dat Mevr. Ellen Russe, haar levenswandel wijzigend, werke lijk haar publiek vond. Zij kwam in contact met de sociale beweging en zij ontdekte de rijke mogelijkheid om de schoon heid uit te dragen tot de breede scharen van het georganiseer de Nederlandsche volk. Voor dit volk is zij vijf en twintig jaar lang blijven optreden en heeft met onbegrensde toewijding aan duizenden het brood en den wijn der schoonheid uitgereikt. Haar leven groeide uit tot een apostolaat. Er is geen stad en geen dorp van eenige beteekenis in Nederland waar zij niet is opgetreden, waar zij niet het licht harer idealen heeft gebracht. En toen zij ver moeid van lange tournées thuis kwam liet zij geen brief van opbeuring en bemoediging onbeantwoord. Aangezocht om geregeld voor de radio te spreken gaf zij onmiddellijk gehoor aan dit verzoek en haar stem droeg geregeld door den aether in Nederland en in Vlaanderen de schatten van haar inzicht en harer kennis uit. Mevr. Ellen Russe stond boven de partij schappen in dienst der goedheid en der schoonheid en aldus vond zij ongehinderd toegang tot ieders geest en hart. Rust heeft zij zich nooit gegund. Haar vrije uren besteedde zij tot het schrijven van talrijke artikelen, interviews, boek besprekingen, in de meest verschillende tijdschriften en couranten. Geen aanvraag werd van de hand gewezen. Haar vacanties bracht zij door in het buitenland, vooral in Italië. Zij telde er talrijke en machtige vrienden. Er was geen deur die daar voor haar gesloten bleef. Overal was zij welkom, steeds een toegejuichte gast, naar wien men eerbiedig luisterde. Teruggekomen legde Mevr. Ellen Russe haar ervaringen en indrukken te boek in werken die haar een zeer bizondere plaats verwierven in de rij der Nederlandsche letterkundigen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 55