49 - De teekeningen van dit plan zijn bewaard en betreffen zoowel in- als uitwendige verbouwing. Van den voorgevel is alleen het onderstuk veranderd. De breede vensters boven de luifels, die tot dusver behouden waren, werden nu ook door lange smalle vervangen; de luifels zelf verdwenen. De inwendige verbouwing moet het belangrijkst zijn ge weest, maar bij gebrek aan teekeningen van den vroegeren toestand is over de veranderingen niet veel te zeggen. Wel zal de trap achter het bordes te voren de volle breedte hebben beslagen; op de teekening van 1755 gaat zij over op de he van de breedte van de buitentrap, omdat het vertrek rechts van de voordeur, het wachtvertrek der officieren, erover uit gebouwd is. Het binnentrapje leidde dan eerst naar het voor huis, dit weer naar het voornaamste vertrek, het ^eigenlijke wachtlokaal van de wacht, de „burgerwachtkamer die met twee vensters in de Smedestraat uitzag. Aan beide wacht lokalen was een pomphokje aangebouwd, terwijl van het voorhuis de trap naar de bovenverdieping opging. Wii hebben gezien, dat, vrij van het bovenhuis, een drietal woningen te verhuren waren, n.l. twee in het onderhuis, links en rechts van den stoep, en één in de Smedestraat. Dit laatste heeft oorspronkelijk bestaan uit twee winkeltjes in de „nieuwe timmeringhe", waarmede Arnoud van Beresteyn het huis aan de zijde van de Smedestraat had uitgebreid. Deze kleine vertrekken zullen steeds als werkplaatsen of winkeltjes ver huurd zijn geweest. Ook in 1755 is dit het geval geweest als bliikt uit de „Memorie door de Regenten van het Werkhuis overgegeven rakende de huur van 't Oude Stadhuis, de bier kelder "en het achterkamertje, enz. "Men maakte toen de volgende berekening: Memorie Het Oude Stadhuis boven doet jaar lijks aan huur2°3>~ De bierkelder9°'— Het achterste deel of kamertje I2~ 305- De verpondingen en 100e penning bedragen jaarlijks daarentegen 81- b-10 Reparatie werden jaarlijks gecalculeert op 73~I3~ b I55>~

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 83