- 55 - 't welck by de Ed Matheuws Louwris Schouten, brouwer in De Croon met toestaen van den vercoper Louwris Ger- ritsz opt voorseyde erf precario is gedaen, zal moeten ont- ruympt ende buijten zijn hof vandaer gebracht werden ten ware den coper dienthalven metten gemelten Schouten daer- over nader mocht commen te accorderen". Van der Vos heeft de zaak blykbaar tot veel genoegen van zijn publiek gedreven, want sinds verandert de naam van Bethelehem weldra in die van ,,'t Vosje" of 't Vosie; ofschoon Van der Vos slechts tot 1655 eigenaar is geweest. Tot 1704 komen oude en nieuwe naam voor. Terwijl Suyderhout in 1657 reeds een heeren hofstede is, 867 roe groot en dan voor 7900,- verkocht wordt, blijft het Vosje een klein pand van slechts 109 roe; en waar Van der Vos het kocht voor 1300,- brengt het hem bij verkoop slechts 780,- op. Van Damme geeft in zijn Buiten plaatsen in de laatste helft der 17de eeuw achtereenvolgens als eigenaren Frans Jansz tot 1658, Jan Heye tot 1662, Dirck Claes van Schoten tot 1668. De waarde is dan reeds gedaald tot 500,-. Cornelis Adriaans Budde wordt dan eigenaar; maar 10 December 1687 is verkooper Pieter Jansz Pater als man van Aegie Jans Schootens' die eveneens bezitster was van de herberg „Het Oude Verbrande Huys" aan het Oost einde van de Meesterlottenlaan, waar nu het huis Hildebrand staat. Kooper wordt voor slechts 300,- Claes Jans Kaeman, wiens executeuren het in 1701 transporteeren aan Pieter Bol Raad en Schepen van Haarlem en aan Abraham van den Broecke tegen 585,-. Pieter Bol is waarschijnlijk de geld schieter voor Van den Broecke, die brouwer is in „Het Hoef- yzer" te Haarlem. Van den laatsten althans koopt het in 1704 nog als herberg Dirck Hendricx voor 325,-. Het wordt dan omschreven als een „huys met erve met een boomgaert, daer annex synde een herberg genaemt het Vosje". Eigenaar wordt nu voor het eerst een Amsterdammer en wel Benjamin Jansz. Dutrie, Heer van Haeften bij Gorkum, zijn zoon Jan huwde de Haarlemsche Christina Cornelia Geer- lings. Met hem gaat het oorspronkelijk mercantiele doel van het pand verloren evenals de oude naam. Deze Bewindhebber der Oost Indische Compagnie heeft elf jaar (van 11/7 1711 tot 20/6 1722) dit pand als zomerverblijf gebruikt, er den naam Uyttenbosch aan gegeven, den grond uitgebreid van 190 roe tot

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 91