- 58 - uitgebreid, 15.800,- op, Uit ten Bosch gaat voor 5700,- over aan den Amsterdammer Jan Bronkhorst. Bij dezen verkoop worden afzonderlijk „deszelfs behangsels" genoemd, mogelijk waren ze geschilderd en droegen zij het meeste bij tot de waardevermeerdering van het goed onder Meyer. Intusschen had het gasthuis het grootste deel van zijn gron den verkocht en bij dezen verkoop staat vermeld, dat voor den grond waarop de wagenschuur staat 9,- erfpachts huur aan de stad Haarlem moet betaald worden. Het buiten is nu groot 328 J, roe plus de vijf morgen weiland. In 1797 wordt voor een „trekkast" verlof gevraagd. Op 1 Aug. 1817 verkoopen eerst Bronkhorst's erven Uyt den Bosch voor 13,700,- aan Marten Adriaan Beels, lid van den Haarlemschen Raad en Heer van Heemstede, Rietwijk en Rietwijkeroord. Bij deze publieke veiling wordt het buiten omschreven als: een zeer plaisante en wel aangelegde Hof stede, met deszelfs logeabel Heeren Huizinge, Koetshuis, stal ling voor vier paarden, tuinmanswoning, koepel en verder getimmerte, benevens Engelsch plantsoen, slingerpaden, boomgaard, een broeiery, moestuin, bepoting en beplanting, groot 6 morgen waarvan drie kampen best toegemaakt hooi en weiland. De aanzienlijke waardevermeerdering en de termen van den veilingsbrief doen vermoeden, dat Bronkhorst het huis heeft doen bouwen, dat Lutgers omstreeks 1844 teekende (zie afbeelding) en dat met zijn groote lange ramen geheel in denzelfden stijl is opgetrokken als de zomerhuizen uit ongeveer 1800 die nog in Bloemendaal behouden zijn. In 1783 gaf de schilder Tavenier nog het oudere huis in water verf weer (Stedelijke Atlas). Bronkhorst zette ook - toen het oudere aan de Emauslaan vervallen was - het koepeltje neer, dat Lutgers eveneens afbeeldt, doch dat veel eenvoudi ger was dan wat Brouërius daar afbeeldde. M. A. Beels heeft de weilanden weer afzonderlijk verkocht, die in de laatste helft der 19de eeuw toebehooren aan de ge broeders Van der Beek, eigenaars van Leeuwenhooft. Op 21 Augustus 1822 verschijnen zoowel M. A. Beels als zijn ega Charlotte Cath. Gildemeester bij het notarieel tran sport van Uit den Bosch (sinds staat de spelling vast, die ook op het hek behouden is uit het begin der 19de eeuw) aan den Amsterdamschen koopman Pieter van Eeghen. Diens wedu-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 94