- 6o - RiAAN Andriessen zelf. Mogelijk heeft hij de decors voor dit liefhebberijtooneel vervaardigd. De tweede teekening van 30 Juni vertoont ons dezelfde per sonen, wederom op den rug bekeken, zittend in den tuin, elk onder een parasol. Links zit de schilder te werken aan een schildersezel; rechts zit de gastheer aan een tafeltje te lezen of te schrijven. Het onderschrift luidt hier: 'Aan de Vogelesang bij den heer P. Hartsinck'. De derde teekening, 'Le depart de Vogelesang', gedateerd 1 Juli, stelt het afscheid van onzen schilder voor, die, met den hoed in de hand en met schildersgereedschap onder den lin kerarm buigt voor twee dames, mogelijk de gezusters Van Marselis. Ook zijn aanwezig twee heeren (haar echtgenoo- ten?), van wie de eene in huiselijk gewaad met pijp in den mond, de andere, die blijkbaar den gast uitgeleide zal doen, eveneens met den hoed in de hand. In denzelfden trant als deze teekeningen is het schetsje van den waard J. van den Berg uit Den Hout, van 7 Juli, die uit de deur van zijn logement komt, met voorschot voor, om zijn vele gasten te bedienen, immers het onderschrift luidt: 'deze hospes J. v. d. Berg uit den hout had dezen dag verbaasd druk, had 's morgens voor 9 uuren reeds voor 150 aan krentebrood ingesiaagen, en liet zijn gasten dien dag duur betalen'. Het hier bedoelde logement is ongetwijfeld het z.g.n. Heerenlogement in Den Hout, omstreeks 1870 genaamd Hotel van den Berg, daarna, naar de respectievelijke eige naars, Scholtens Familiehotel (voorheen van den Berg) en Hotel Roozen geheeten en thans bekend als Hotel 'Den Hout'. Tegelijk met deze teekeningen werd ook een aquarel aan gekocht door den Gemeente-archivaris van Haarlem, geda teerd 26 Juli 'Wandeling na Halfweg-Haarlem na het huis Zwanenburg om den inboedel te zien'. Deze is echter niet zoo zeer te beschouwen als een teekening uit de omstreken van Haarlem, want wij zien hier, wederom van achteren, twee personen langs de trekvaart, die zij aan hun rechterhand hebben, wandelen naar Halfweg en dus kan dit tafereeltje zich slechts afspelen op het gedeelte tusschen Amsterdam en Halfweg. Al deze teekeningen zijn slechts schetsjes in O. I. inkt, maar desniettemin wel in staat om aan te toonen, dat Jurriaan Andriessen een knap figuurteekenaar was. J. Knoef ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 102