- 63 - was nu Bakenes historisch eerder bekend, toch behoeft hieruit niet te volgen, dat de Steen van den Graaf en de aan de huidige Bakenesserkerk voorafgaande kerk of kapel de oudste gebouwen waren en derhalve nog minder, dat deze eerder waren gesticht dan het kasteel van den Graaf en vooral de Sint-Bavo-kerk. Of m.a.w.:vóór de historie van Bakenes en Haarlem aanvingen, d.i. bekend werden, ging er reeds een historie aan vooraf, die men derhalve voor Haarlem voor historisch moet noemen. 3e. Niet zonder belang lijkt mij de afleiding van het woord Bakenes. In nes herkennen wij ongetwijfeld het fransche nez, Nederlandsch neus, uitstekende punt, gelijk dit in vele plaats namen langs de Noordzee en het Kanaal voortleeft: De Nes, Abbenes, Scherpenisse, Stavenisse, Ossenisse, Hontenisse, (Ter) Neuzen, Gris Nez, Blanc Nez, Sheerness, Dungeness, Blankenese, Walton on Naze, enz. Wat 'Bake' betreft, on- mogelijk lijkt het mij niet hierin het huidige woord beek te herkennen (Duitsch Bach), indien dit taalkundig mogelijk is, immers de Beek was niet ver van het uitstekende punt der Spaarne, in dit water geleid. 4e. Aan de voorbeelden, dieikopblz. 52 van het vorige jaar boek gaf van praehistorisch-archaeologische vondsten kunnen nog worden toegevoegd die welke wijlen Prof. J. van Baren in het jaar 1913 vermeldde in zijn studie over den vertikalcn bouw der zeeduinen in Nederland. Hierin werden determina ties medegedeeld van beenderen van Equus caballus orien- talis, het edele oostersche paard en van het korthoornige rund (Bos brachyceros)Deze kwamen te voorschijn in een veen- laag, optredend in de zanderij bij het Brouwerskolkje nabij Overveen. Volgens den onderzoeker, wijlen Prof. L. Broeke- ma, kwamen deze huiszoogdieren eveneens voor in de aller oudste lagen van onze terpen (omstreeks begin onzer jaar telling) Dit is derhalve een voorbeeld van vóór- of zeer vroeg- historische bewoning. 5e. Uit correspondentie naar aanleiding van het eerste artikel ontvangen bleek mij o.a., dat inderdaad de legende omtrent het 'Meertje van Caprera' nog niet vergeten is. De schrijver verklaarde haar ongeveer zestig jaar geleden uit den mond van bejaarde personen te hebben gehoord, die hieraan hadden toegevoegd, dat ze in het verleden van mond tot mond was gegaan. Het is thans ruim vijftig jaren geleden dat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 105