- 67 - grove zandlagen aan te boren, aan welke gemakkelijk water onttrokken kan worden. Hij vindt deze in het Onderste grof, in het Bovenste grof, in het Fluvioglaciaal en in de Ecinlagen! Vandaar dat de minst diepe boringen in de Eemlaagen eindi gen, de diepste het Onderste grof doorboren (140 m - N.A.P.) of dit slechts aanboren (120 m - N.A.P.) F. Voor fundeeringsdoeleinden is het in het algemeen niet noodig tot aanmerkelijke diepte te gaan. Vandaar dat deze onder Haarlem soms niet eens tot in het Oud-Holoceen reiken. Slechts in bepaalde gevallen gaat men dieper. Wil men de gevaren der oudholocene klei- en veenlagen vermijden, dan gaat men tot in het laagterras, gelijk in de 'op palen gebouwde' stad Amsterdam of in uiterste gevallen tot in de grove Eem- lagen hieronder (hetgeen eveneens in Amsterdam geschiedt). Hiermede is in het kort aangegeven hetgeen de belangstel lende zoowel als de belanghebbende zal willen weten. Voor meer bijzonderheden moet naar geologische archieven worden verwezen, voor meer begrip naar de geologische vakliteratuur. Schrijver dezes kan zijnen lezers bovendien nog den raad geven om, indien toevallig in hun omgeving diep gegraven wordt of een boring wordt verricht, naar het graafwerk of de boorwerkzaamheden te gaan zien. Haarlem, 8 December 1943 Dr J. F. Steenhuis Naschrift. Op verzoek van de redactie van het jaarboek zal ik in beknopten vorm de gebruikte geologische vaktermen toe lichten. Gelijk men de geschiedenis der menschheid in vier tijdvakken verdeelt, zoo heeft men bij den ontwikkelingsgang van het natuurkundig en biologisch gebeuren op aarde gedaan. Deze ontwikkelingsgang wordt als historische geologie van de overige onderdeden der geologische wetenschap onderschei den. Eenigszins parallel hiermede loopt de stratigrafische geo logie of stratigrafie. Bij de eerste wordt echter meer naar synthese of samenvatting, bij de tweede meer naar analyse of ontleding gestreefd. Een der reeds lang gebruikelijke indeelingen is die in Pri mair, Sekundair, Tertiair en Kwartair. Het Kwartair is in Pleistoceen en Holoceen ingedeeld. Deze termen zijn afgeleid van de Grieksche woorden kainos, nieuw, pleistos, zeer (veel)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 109