MIDDENDUIN BUITEN HAARLEM Een duinontginning tijdens de Bataafsche Republiek 'Dès qu'on le voudra fortement, le sable ie plus aride servira a faire naitre des hommes'.1) De gedachte aan de Lug's woorden ten grondslag liggend, die in de duinen onder Overveen, behoorende tot het land goed: 'Elswout', eerst tegen het einde der 18e eeuw op haar practische waarde zou worden getoetst, is in principe al neer gelegd in een in 1739 verschenen boekje van Puissant.2) Voordien schonk men aan de ontginning der duinen nage noeg geen aandacht, en hielden al placaten zich met de 'wil dernissen' bezig, dan was het hoofdzakelijk op het gebied der jacht en van de helmplanting. Het valt buiten het bestek van deze verhandeling uitvoerig in te gaan op de ontginningsproeven, die door enkele duin eigenaren elders, sedert het einde der 17e en begin 18e eeuw, zijn genomen, alsook op de vele raadgevingen, vervat in ant woorden, die zijn binnengekomen op de door de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, voor het eerst in 1761, te dien aanzien uitgeschreven prijsvragen. Ik moge hiervoor verwijzen naar het uitvoerig proefschrift: 'Duinbebossching' vanDrJ. A. van Steijn3) Ontegenzeggelijk vindt dit streven zijn oorsprong in het economisch systeem der Physiocraten, waarin slechts de landbouw als winstgevend bedrijf werd beschouwd.4) Op de volgende bladzijden zullen wij in onzen gezichtskring slechts betrekken een ontginningspoging in de duinen ten Westen van Haarlem, welke gronden sedert 1722 deel uit maken van 'Elswout'. Ontginningspóging, want hoe lofwaar- (1) Lettres physiques et morales sur l'histoire de la terre, dl. III, blz. 44°) 1779- (2) Consideratien en Middelen om de Duinen te Herstellen en door het depopuleeren der konijnen bekwaam te maaken tor het beweiden met schaapen, om daardoor een product van wol te bekomen tot maintenue der manufacturen, 1739. (3) Zie ook Jan Kops, pionier van Hollands landbouw, door Mr. J. Baert, 1943. (4) Gide et Rist: Histoire des doctrines économiques, 5me Ed.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 113