- 70 - dig ook, men bleek niet in staat iets blijvends tot stand te brengen. Met veel ophef aangekondigd en begonnen, heeft de associatie van landbouw, genaamd: 'Middenduin', zich niet kunnen handhaven. Een oude woning, een vervallen schuur, een eigenaardig walletje met een droge sloot, dat eertijds dienst deed als omheining van een stukje weideveld in de duinen, een paar scheef gewaaide popels, een naam, slechts bij enkelen bekend, ziedaar de schamele resten van iets, waarop anderhalve eeuw geleden de Representanten van het Volk van Holland hun belangstellende aandacht richtten, ge paard gaande met daadwerkelijken steun. Tot beter begrip van wat volgt, teeken ik hier het een en ander aan over het Zwarte Veld, een reeks duinen bij Over- veen, waartoe ook 'Middenduin' gerekend wordt; in 1722 wordt door de Staten van Holland en West-Friesland een aanvang gemaakt met den verkoop van verscheidene am bachtsheerlijkheden, en op 6 November van dat jaar koopt de toenmalige eigenaar van Elswout, geheimraad president van den koning van Pruissen, groothandelaar in zijde, Turksch garen en Oostindische waren, Abraham Romswinckel, een duincomplex, genaamd: 'Het Swarte Veld met sijn drie Eijnden'. Dit gebied werd geacht zich uit te strekken van Bloemendaal tot Overveen, langs den tegenwoordigen Bloe- mendaalschen weg. Een achtendertig jaar later doen zich moeilijkheden voor ten aanzien van de limieten. De grafelijk heid pretendeerde op gronden, die hier minder ter zake doen, den eigendom van groote deelen van het Zwarte Veld (waar onder het latere 'Middenduin'), was althans van meening, dat deze gedeelten in 1722 niet waren verkocht. In het voorjaar van 1775 wordt alles in dier voege geschikt, dat het Zwarte Veld in eigendom blijft bij wien het was nl. bij Mr G. P. Boudaen, regeerend burgemeester van Amsterdam, opvolger van Abraham Romswinckel in den eigendom van Elswout. Het allerwege trachten omver te werpen van het bestaande, zooals het jaar 1795 dit voor ons land doet zien, is mede oorzaak geweest van het ontstaan van 'Middenduin', en haar geboorteacte van 17 November van dat jaar is in menig op zicht een beschouwing waard. De considerans van het octrooi op dien datum verleend is typeerend: Vrijheidgelijkheid, broederschap. De Provisioneele Repre-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 114