genoemde erfpachtscanon van f 3,- per morgen, niet zal be hoeven te worden betaald 'van de geheele omtrek of plek gronds die was afgestaan, doch alleen van 'zulke landen, die ter bebouwing of bepooting zullen zijn geroerd en losgemaakt en zulks na het tiende jaar'. Bijgevolg moest jaarlijks nauw keurig worden opgegeven wat in cultuur was gebracht; wat met £Jen anc'er houtgewas was beplant, viel hier niet onder. Bij decreet van het Staatsbewind der Bataafsche Republiek van 4 Juli 1803 is de voornoemde tienjarige redemptie nog voor tien jaren en dus tot 1816 verlengd. §ckruik van het rijpad werd toegestaan, dat ge deeltelijk liep over den grond van Jacob Hoofman te Haarlem met wien op 18 November 1796 een schriftelijke overeenkomst werd gemaakt. Deze zandweg al spoedig Middenduinscheweg genoemd, werd in het midden der vorige eeuw Pluymslaan geheeten (naar Arent Pluym, eigenaar van het aangrenzende buitenverblijf: 'Belvédère). Verscheidene malen is deze weg met onderling goedvinden der belendende eigenaren verlegd. Naarmate Belvédère zich van onbeteeke- nend zomeroptrekje tot voornaam buitengoed ontwikkelde, werd de publieke Pluymslaan, die midden door de plaats liep, als een groot inconvenient gevoeld. Op 21 April 1874 werd' dan ook van B. W. van Bloemendaal vergunning verkregen de Pluymslaan voor goed af te sluiten. Nog schreven de Provisioneele Representanten vóór, dat een boekhouding zou worden gevoerd'teneinde dezelve voor eene rigtsnoer voor het vervolg van diergelijke onderneemingen en tot beetere verstand van de wijzen, op welke dezelve moeten worden behandeld, zoude kunnen strekken'. Hieruit zou zijn af te leiden, dat Middenduin het eerste, althans één der eerste experimenten op dit gebied was. Het Comité van Algemeen Welzijn werd, voor zooveel noodig, met de executie belast en zoo kon nog in het eerste jaar der Bataafsche vrijheid' met de ontginning een aanvang worden gemaakt 'om hier door indeese tijden van Werkloos heid, nijvere en behoeftige arbeijdslieden, Werk en voor het vervolg, ons Vaderland vrugtbaare Velden te bezorgen'. De geestdrift, waarmee men dit alles had op touw gezet en de haast, die aanvankelijk werd gemaakt - het tot stand komen van de Nationale Vergadering scheen niet te kunnen worden afgewacht, men wilde nog vóór den naderenden - 72 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 116