- 75 - Maar Middenduin's bestaan spoedt ten einde. Blijkens reso- lutiën van 23 October 1807, zal ten verkoop worden aan geboden 'de huismanswoning, met de verdere getimmerten, landerijen en gronden, genaamd Middenduyn, zoodanig als die vaste gronden, bij de gezamenlijke deelhebbers zijn ge- possedeerd geweest'. Hadden de Erven Mr Jacob Boreel, als eigenaren van Elswout cum annexis, zich in 1795 niet verzet tegen de uitgifte in erfpacht van een aanzienlijk deel hunner duingronden, nu men tot verkoop wilde overgaan, wordt dit anders. In een insinuatie voor den notaris Pieter van Lee te Haarlem wordt hiertegen door den Lieer Willem Borski I (1765-1814), sedert 1805 eigenaar van Elswout, krachtig geprotesteerd. In dit stuk wordt Middenduin als volgt omschreven: 'de Huizinge voorzien van een zeer ruim vertrek of Op- 'kamer, waarnevens een slaapvertrek, met een Haard en twee 'Bedstede, kast en Kelder, verder een Zomer keuken met een 'Bakoven, Haardstede, en Pomp, een groote koestal, waar bij 'een Pomp, een zeer ruim Paarde Stal, waar bij een dorsch- 'vloer, een schuur en hegte sterke Hooiklamp, alverder een 'Extra groot en compleet schapenstal, met daar bij gelegene 'schaapherders woning, boven de Huismans woning een 'kapitale Zolder, geschikt tot berging van Graan, en andere 'Producten, en boven de koestal eene doorgaande Hooizolder'. Doch niettegenstaande dit protest ziet de Heer Borski op 11 November 1807 van zijn eigendomsrecht af, terwijl Mid denduin een dag later verkocht wordt aan Willem Philip Barnaart 'ridder van de Koninglijke order van Elolland mitsgaders vroedschap en Collonel van de gewapende Burger macht der stad Haarlem' voor 10.200,-. Op 19 Mei 1810 wordt Middenduin door den heer Barnaart voor 9500,- getransporteerd op den Heer Willem Borski I.1) Nog tot op het midden der vorige eeuw was er een drift van 16 a 18 stuks jong hoornvee en telde het gehuchtje een bevolking van 14 zielen. Omtrent de zeventiger jaren is de boerenwoning inwendig verbouwd en in het begin van deze eeuw heeft het uiterlijk aanzien veel van zijn eenvoudige, landelijke charme verloren door eenige smakelooze aanbouwsels en gedeeltelijke pleistering. C. W. D. Vrijland (1) Diens zoon en naamgenoot kocht in de vijftiger jaren der vorige eeuw den jaarlijks aan het Rijk te betalen erfpachtscanon af.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 119