"UYT EUROPA'S OUTSTE COURANTE" De 'Oprechte Haarlemsche Courant' van 1656 tot 1672 Het is een merkwaardige speling van het toeval, dat Haar lem, de stad, waar Laurens Jansz. Coster in het jaar 1425 de boekdrukkunst zou hebben uitgevonden, tevens de zetel is van de oudste der thans'nog bestaande couranten in geheel Europa. Voor een bij uitstek historie-minnenden lezerskring als die van dit Jaarboek is het welhaast overbodig te zeggen, dat deze journalistieke Methusalem is de 'Oprechte Haarlem sche Courant', opgericht in 1656. De oudste wil in het onder havige geval niet zeggen, dat de 'O.H.C.' ook het eerstge boorterecht in Europa zou bezitten, doch geen van de eerder in binnen- of buitenland opgerichte couranten of 'nieuws- tydinghe' heeft, evenals zij, den loop der eeuwen tot op den huidigen dag kunnen weerstaan. De eerste Nederlandsche courant werd opgericht in 1618 door Caspar van Hilten, wiens zoon, Jan van Hilten van 1623 tot 1655 de 'Courante uyt Italien', enz. uitgaf. Na het overlijden van laatstgenoemde besloot een zijner medewer kers, de Haarlemsche drukkerszoon Abraham Casteleyn, voor eigen rekening een courant uit te geven, welk voornemen hij in de allereerste dagen van 1656 wereldkundig maakte middels een circulaire, waarvan de tekst is bewaard gebleven en waarin hij zijn plannen als volgt formuleerde: 'De uytnemende fabuleusheydt der Tydingen, die hedendaeghs ons de Beweginghe der woelende Werelt berichten, heeft my ghedronghen voor eenighe Lief hebbers en voor mijn selfs, op mijn eygen Kosten van de voornaemste Plaetsen van Europa bysonder Nouvelles te laten komen; 't welck sonder moeyten en Kosten niet en is gheschiet: Deze Sr. Jan van Hilten zalig: by my siende, heeft my ghebeden hem Weeckelijck daarmede, ofte met iets daar- uyt te willen dienen, dat ick somwijle ghedaen hebbe, waerdoor gekomen is, dat de zijne beter als d'andere zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 120