- 77 - gheweest; Maer na dat Sr. van Hilten overleden was, heb ick raetsaemer gheoordeelt, om geen Slaef van een ander te blyven, hoewel my d'andere Courantiers aan- sochten, voor mijn selfs te doen drucken, te meer alsoo ick nieuwe ghelegentheydt tot verscheyde fraeye Nou- velles hebbe ontfanghen, in diervoeghen, dat ick meyne, dat de Liefhebbers door de Waerdigheydt van de Nou- velles sullen gheperst werden de mijne voor andere te prefereeren, sullende indiervoeghen Weeckelyck aen malcanderen ghekoppelt werden, dat het vervolghens een bequaeme Historie van 't voornaemste in Europa sal zijn. 'k Bidde derhalven ghelieft deze te favoriseeren ende te ghebruycken, daer U.E. te vooren Sr. van Hiltens plagh te bezighen,' enz. enz. Blijkbaar viel dit initiatief bij 's Heeren van Hiltens lezers- bent een even spontane als, voor den ondernemer, bevredi gende ontvangst ten deel, want reeds op 8 Januari d.a.v. aan schouwde het eerste nummer onder den titel 'Weeckelijcke Courante van Europa' het levenslicht. Het had tot onder schrift 'Ghedruckt tot Haerlem door Abraham Casteleyn ten huyse van zijn Vader, Vingent Casteleyn op de Marckt in de Druckery' en bevatte, behalve één enkel onbeduidend be richtje van binnenlandsche herkomst, een aantal feitelijke mededeelingen uit de voornaamste steden van Europa. Dat aan de binnenlandsche berichtgeving in het eerste nummer een slechts zeer bescheiden plaats was ingeruimd, was aller minst een toeval. Overeenkomstig den oorspronkelijken naam was de inhoud, ook die der volgende nummers, voornamelijk gewijd aan het gebeuren in Europa, dat toen - zoo min als nu - een opwekkend beeld vertoonde en alom van krijgsrumoer was vervuld. Ook toen eenige jaren later de naam werd ge wijzigd in 'Haerlemsche Dingsdaeghsche Courant', bleef de krant dit algemeene karakter behouden, waardoor tevens wordt verklaard hoe de O.H.C. - de toevoeging 'Oprechte' dateert uit de jaren 1662 of '63 - haar lezerskring geenszins beperkt vond tot de stad Haarlem en naaste omgeving, doch zich uitstrekte over het geheele land. De 'couleur locale', het karakteristieke kenmerk van zoovele provinciale bladen, ont brak ten eenenmale; ja er gaan zelfs maanden achtereen voorbij, dat wij het woord 'Haarlem' in het redactioneele

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 121