- 78 - gedeelte van de courant in het geheel niet aantreffen! Wie derhalve thans, bijna drie eeuwen later, in de oude, voortreffelijk geconserveerde jaargangen gaat snuffelen op zoek naar nieuws, dat in het bijzonder den lezers van dit Jaarboek belang zou kunnen inboezemen, dient daartoe niet in de eerste plaats zijn blik te richten naar de redactioneele kolommen, doch is vrijwel uitsluitend aangewezen op den in houd der advertenties, welke in bescheiden aantal en omvang aan het slot van den tekst zijn opgenomen. En wat daarbij allereerst opvalt is dat de Spaarnestad niet alleen de bakermat, maar blijkbaar ook steeds een centrum der boekdrukkunst is geweest, getuige het groot aantal namen en adressen van 'boeckdruckers en boeckverkoopers', dat wij in de krant vermeld vinden. Behalve de familie Casteleyn, bestaande uit Vader Vincent en de zoons Abraham en Pieter, die allen het drukkersvak uitoefenden, waren in het tijdvak van 1656 tot 1672 in Haarlem de volgende personen in den boekhandel werkzaam: Cornelis Theunisz. en Johannes Theunisz. Kas, boekdrukkers op de Marckt, Iacob Albertsz. van Beverwijck, boekverkooper in de Zijlstraat, Robbert Tinneken, boekverkooper in de Warmoesstraat 'in de Staten Bijbel', Levynus Savry, boekverkooper, Passchier en Isaac van Wesbusch, drukkers en uitgevers in de Korte Zijlstraat, Ian Gerritsz. van Geldorp, boekverkooper en uitgever in de Groote Houtstraat, Ambrosius Vermerck of van der Merck, boekdrukker in de Lange Bagijnestraat 'in de Vrije Druck', Michiel van Leeuwen in de Anegangh, Aris Aker sloot, boekverkooper in de Groote Houtstraat en Hendrick van Marcken, boekdrukker op de Markt; ziedaar een aantal namen uit de ongetwijfeld nog talrijker groep van ongenoemde collegae. De opvoeding van Haarlem's 'spes patriae' was toever trouwd aan een aantal, veelal 'Francoisse schoolmeesteren', die eveneens tot de min of meer geregelde adverteerders be hoorden. Een der meest bekende was Jacobus de la Ghambre, die in het nummer van 14 Januari 1662 zijn instituut in de volgende bewoordingen aanbeval: 'Werdt een yeder bekent ghemaeckt, dat Jacobus de la Chambre, Soon van Jean de la Chambre, Francoise Schoolmeester tot Haerlem, alsnu mede een diergelijcke Kost-Schoole is houdende in de Bever-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 122