- 79 - wijck in de plaetse van zal. Mr. Esaie Regnant ende dat deselve is van voornemen sulckx te continueeren, zijnde van meeninghe toekomende Mey te trecken in het Huys van zal. zijn Oom, Mr. Pieter de la Chambre. De Vrienden dan, die derselver Dienst in dese Vocatie gelieve te gebruycken, sullen voor soo civilen Prijs geaccomodeert worden als om wel ge- tracteert en neerstigh onderweesen te werden, mogelijck is.' Blijkbaar floreerde dit filiaal minder goed dan de stamschool in Haarlem, want vier jaar later adverteerde de weduwe van Pieter de la Chambre, dat zij wilde 'verhuuren de Huy- singhe met alle het Schoolghereetschap, staende in de Bever- wijck', waarna haar zoon Jacobus in een advertentie op 26 Februari 1667, waarin hij de verschijning van door hem ver vaardigde 'Geestelijcke Rijmen' aankondigde 'daerneffens met ééne moeyte zijne Kalanten ende airede toegenegene ende verders een yegelijck bekent maeckte, dat hy (soo Godt wil) op toekomende Mey of misschien noch wel eerder, zijn Woon- plaetse meende te nemen aen de Zuydzyde van de Groote Kerck 'in de Ros Beyart', een perceel, dat zes maanden te voren te koop was aangeboden en waarin alstoen een ver- maerde groote Apotheeckers Winckel' was gehuisvest. Een tijdgenoot en derhalve concurrent van Jacobus de la Chambre was Mr Joannes van den Bergh, Francoisse Schoolmeester tot Velsen, ghelegen buyten Haerlem, een half uur aen dees zijde van de Beverwijck', die beweerde de eige naar te zijn van 'een meer als gemeene bequame ghelegent- heydt om Kostkinderen te houden om deselve te onderwysen in de Francoyse en Nederduytse tael mitsgaders Lesen, Schrijven alsoock de Reeckenkonst na de practijcke: en voor deselve Prijs een Deuntje op de Fluyt, Dwarsfluyt, Clavecyn- bael of op een Instrument, dat geluyt geeft als Klockjes, dat seer aerdig is om te hooren, 't welck Instrument noch weynigh is bekendt. En om alle quade Gedachten wegh te nemen aldus luidt de advertentie verder, 'presenteer ick aen yeder, dat indien de Vooghden of Ouders geen contentement moch ten hebben als haere Kinderen bij my een vierendeel of een half Jaer School gelegen hebben, ick van die tijdt af niets be- geere voor Kost of yet. De Matres onderwijst oock de Doch tertjes in allerhand Hantwerck, alles voor een cevilen Prijs Weer een ander was Mr Cornelis Boelkens, wiens school eveneens stond 'in de Beverwijck, hebbende vijf Vertrecken

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 123