- 8o - beneden der Aerden en een nevensgaende vrijen Uytgangh en andere seer goede Commoditeyten'. Na diens dood kwam de school 'daer present noch omtrent 30 Kostkinderen zijn, op Maendagh den 4 February 1664 in de Prins van Orangie in de Beverwijck in Opveylinghe', waarbij de vroegere onder meester Iohannes Mes kooper werd. Een bekend mentor was ook Mr Iohannes Heuvelman, die bij den eerder genoemden boekverkooper Robbert Tinneken in de Warmoesstraat deed uitgeven 'Het Stichtigh A.B.C. tot Nut der Jeught geschreven met al de Schriften van Mr. Pieter van de Broecken', even eens een schoolmeester. Op Dinsdag 6 December 1667 kwam 'in de Herberge 'den Ouden Haen' aen de Zuydzyde van de Groote Kerck het van outs en tot noch toe seer beroemt Fransse School van wijlen Mr. Johan Heuvelman, staende ende leggende in de Jacobijnestraet, daer den Thuyn der Jonckheyt uytsteeckt' eveneens onder den hamer. Op 28 Mei 1669 meldde een advertentie 'datter is komen woonen tot Haerlem in de St Jansstraet, alwaer de Maeghdenbergh uyt steeckt, een jonge Dochter, genaemt Catharina Colleth, dewelcke van meeninge is een Fransse Gereformeerde school op te rechten voor jonge Dochterkens, soo in de heele als halve Kost om deselve te instrueeren ende leeren allerley Hant- wercken alsmede lesen en schrijven'. En tenslotte woonde er nog een Fransche kostschoolhouder, zekere Jean Pauquet in de Groote Houtstraat. De meeste aanwijzingen omtrent gebouwen, lokaliteiten, gevelsteenen e.d. vinden wij de opmerkzame lezer zal het bereids hebben geconstateerd in de aankondigingen van verkoopingen, welke veelal geschiedden 'op de Sael van 't Princen-Hof'. Aan de Noordzijde van de Groote Kerk 'neffens de Marck vooraen in de Smeestraet' bevond zich 'de oudt en wijtvermaerde Neeringrijcke Herbergh genaemt de Baster- pijp', waarvan de hospes Iacob Breyn op 25 Mei 1669 bekend maakte, dat hij 'voornemens is om 's Middaghs en 's Avondts voor alle Heeren en Passagiers 't synen Huyse een ordinaris Maeltijdt te houden, alwaer oock een yegelijck goede accomo- diteyt van Camers en Legerplaetsen zal konnen hebben'. Deze 'Basterpijp' was 'beneden der Aerden voorsien met seven heerlijcke Vertrecken, daerenboven twee schoone Koock- Keukens en naer advenant voorsien van boven-Kamers als-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 124