kent maeckten, dat tot gerief van de Cooplieden alle veertien Dagen sal afvaren een bequaem Schip op Hamborgh omme alderhande Stuckgoederen, Coopmanschappen ende andere Waren van hier daer nae toe ende wederomme van daer hier- natoe te voeren', welk schip te dezer stede ligplaats had aan de 'Londische Cay'. Van twee Haarlemsche 'ordinaris beurt- lie' op Londen, n.l. Symon van Houte en Symon Willemsz. wordt vermeld, dat zij op een overtocht tijdens een storm zijn 'ghebleven'. Dat de overheidszorg zich in die dagen niet bepaalde tot het scheppen en bevorderen van vervoersgelegenheid, moge blijken uit een officieele kennisgeving in het nummer van 30 Maart 1669, waarin Burgemeesteren en Regeerders bekend maakten 'dat zij hebben ondervonden, dat de Maeckelaers van de Smal-neeringe1) binnen derselver Stadt de voorsz. hunne Bedieningen hebben geëxerceert tot grooten ondienst van de voorsz. Smalneeringe, soo met de Manufacturen van Smallen sooveel mogelyck slechter te doen maecken als 't be hoorde ende alle toesicht daeromtrent te eludeeren ende alsoo den Coopman te bedriegen, alsmede met de Reders van de voorsz. Smallen voor een langen tijdt te onthouden de Pen ningen, hun voor 't voorsz. hun Manufactuyr contant uyt- gelooft, alles tot groot nadeel van den Coopman, den Reder ende den Handel in 't gemeen ende derhalven hebben ge- resolveert de voorsz. Bedieninge te doen cesseeren en op houden. Soo hebben de Heeren Burgermeesteren ende Re geerders voorn, by dese alle ende een yegelyck wel willen waerschouwen, dat binnen de voorsz. Stede van nu voortaen geene Maeckelaers in Smallen gekent ofte geadmitteerd sullen werden'. Merkwaardig is ook de in 1671 geplaatste oproep van 'Heeren Commissarissen tot het vergrooten ende uytleggen van het Noorderste Gedeelte deser Stadt voor de publijcke bestedinghe van het uytschieten ende graven van de Buyten Grachten mitsgaders het maecken van de Wallen buyten ende om de voorsz. nieuwe Vergrootinge', welke besteding werd gehouden in de Nieuwe Doelen in de Groote Houtstraat. Als een van de sporadisch-voorkomende redactioneele be richten, betrekking hebbende op Haarlem, ontleenen wij aan - 82 - (1) Een 'Smal' was een smal weefsel.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 126