- 83 - de courant van 10 September 1667 de onderstaande korte beschrijving van de feestelijkheden naar aanleiding van het sluiten van den Vrede van Breda, waarbij een einde werd gemaakt aan den tweeden Engelschen oorlog (tocht van De Ruyter naar Chatham): 'In dese Stadt Haerlem is niet minder als in andere by groot en kleyn met het Vuren als andersints op voorleden Woensdagh betuyght de aengenaem- heydt van de Vrede, die onder een Verhemelte, op een ver heven Theatrum sigh vertoonende, wierdt verkondight en uytgetrompet ende waerna de Oorlogs Instrumenten wierden verbrant ende veel Vuurwercken aangesteecken, waeronder veel in 't Sparen seer fraey en heerlijck waren'. Keeren wij tenslotte van den inhoud der courant nog even terug naar het bedrijf der O.H.C. zelve. Nadat het Blad ge durende negen jaar éénmaal per week was verschenen, besloot Casteleyn in het laatst van 1664 zijn krant voortaan twee maal per week uit te geven. Na 1 Januari 1665 verschijnt er dan ook geregeld een 'Oprechte Haerlemsche Dingsdaegsche en een 'Oprechte Haerlemsche Saterdaegsche Courant'. Ruim twee jaar later, op 24 Mei 1667 werd den abonnés voor het eerst de verschijning eener 'Éxtra-ordinaris Donderdaegsche Courant' aangekondigd in de navolgende bewoordingen'Tot Contentement van de Nieuwsgierige is 't voornemen, alsoo nu by Somertijdt de Franse en Brabantse en oock wel de Engelse Brieven dickmael vroegh sullen komen, iets extra-ordinair, somwijle, als de Stoffe sulckx meriteert en anders niet, na 't aenkomen van deselve Brieven uyt te geven, doch sullen 't voornaemste echter bewaeren tot de ordinaris Couranten van Saterdagh en Dinghsdagh'. En op 9 Juni d.a.v. verscheen inderdaad de eerste Extra-ordinaris met dit onderschrift: 'Waarde Leser, Dit is d' eerste mael, dat ick U.E. met dese extra-ordinaire besoecke omme U.E. tot Saterdagh niet op te houden: 't geen wellicht meermaelen mocht geschieden, doch blijvende altijt de voornaemste Advijsen gespaert tot de Sater daegsche Courant'. Het belangrijkste nieuws werd in dien tijd dus blijkbaar zonder eenige journalistieke gewetenswroeging desgewenscht twee dagen opgehouden! Inmiddels was de Haarlemsche Courant reeds drie jaar na de oprichting door de vroedschap gepromoveerd tot officieel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 127