Dr C. JONGES 16 September 1866 - 2 Maart 1943 Met Dr C. Jonges is een belangrijke figuur in de Haarlem- sche artsen wereld heengegaan. Hij werd geboren te Beemster op 16 September 1866 en liep te Haarlem de H.B.S. af, om daarna student te worden te Leiden. Met een krachtig lichaam toegerust, wist hij daar naam te maken als race-roeier bij Njord en verscheidene prijzen te helpen veroveren. Den igen Juni 1891 werd hij tot arts bevorderd, waarna hij een tweetal jaren assistent werd bij Prof. Pel te Amsterdam. In 1893 vestigde hij zich als huisarts te Nieuwenhoorn op Voorne, waar hij 10 jaar bleef. Blijkbaar heeft de algemeene praktijk hem niet voldoende kunnen bevredigen, maar gevoelde hij zich meer aangetrokken tot een meer intensieve bestudeering van de gynaecologie en de obstetrie. Hij ging daarom een jaar in de leer bij Prof. Treub te Am sterdam, om daarna voor die vakken een studiereis te maken naar Berlijn. In 1904 vestigde hij zich opnieuw, nu te Zeist voor de alge meene praktijk met afzonderlijke spreekuren voor de gynae cologie. Maar ook toen had hij nog niet bereikt, wat hij zocht. Natuurlijk moest de algemeene praktijk lijden onder de gynae cologie en omgekeerd. Eerst in 1906 viel de eenig mogelijke beslissing, n.l. toen hij naar Haarlem kwam, uitsluitend voor de vakken, die zoo duidelijk zijn voorkeur hadden. Daarin verkreeg hij dan ook weldra een uitgebreide prak tijk. Maar vooral in de verloskunde vierde hij zijn triomfen. Zijn scherpzinnigheid voerde op dit gebied tot nieuwe vond sten, die zijn naam alom bekend maakten. De publicatie toch van de 'ligging Jonges' in de Gynaecologische Vereeniging in Maart 1908 voerde tot een uitgebreide correspondentie met artsen, zelfs uit het buitenland. Te voren reeds (in 1907) was een uitvoerig en belangrijk artikel over de 'Pathogenie van het scoliose-bekken' van zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 30