JOHANNES LAMBERTUS BOUWER 16 April 1874 - 4 April 1943 Op 4 April 1943 overleed te zijnen huize vrij plotseling, J. L. Bouwer, adviseur en oud-directeur van den dienst van den Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen der gemeente Haarlem. Met hem is heengegaan een zeer bekwaam hoofdambtenaar, die gedurende een 30-jarige ambtsperiode met groote kennis van zaken zijn gemeente heeft gediend. Zeer veel plantsoenen in nieuwe stadswijken werden onder zijn leiding ontworpen en aangelegd, bestaande parken en plantsoenen gereorganiseerd, terwijl in het bijzonder genoemd kunnen worden de aanleg van het Noordersportpark en de Noorderbegraafplaats aan den Vergierdeweg. Zijn naarstig werken heeft veel bijgedragen tot handhaving van het zoo eervolle praedicaat Bloemenstadvoor Haarlem. Steeds stond hij op de bres waar het zijn dienst betrof. Vooral in tijden van depressie was dit in hooge mate het geval, waar door het hem steeds weer gelukte het aanzien der parken, plantsoenen en kweekerijen op hoog peil te houden. Volledig op de hoogte als hij was met de oude toestanden in den tuinbouw aan het einde van de 19e eeuw kon hij op interessante wijze vertellen, hoe zich, aan het begin van zijn loopbaan, nieuwere inzichten ontwikkelden, b.v. op het ge bied van verwarming, bemesting, glascultures, enz., welke door de conservatieve tuinbouwers met veel critiek werden ontvangen. Vóór de aanvaarding van zijn werkkring bij de gemeente Haarlem was hij leeraar aan de tuinbouwcursussen der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in de Vechtstreek, in welke functie hij zeer veel heeft bijgedragen tot het bijbrengen van een ruimer inzicht in de meer moderne begrippen op tuinbouwgebied, zoowel bij jongere als bij oudere tuinbouwers. Ook buiten zijn ambt was hij intensief op vakgebied werk zaam. Als voorzitter van de afdeeling Haarlem van de Neder-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 37