JACOB VAN DEN BAN 28 December i860 - 27 Augustus 1943 Het is met eenige aarzeling, dat ik aan het verzoek voor dit jaarboek een korte schets van mijn vaders leven te geven voldoe. Vrienden en tijdgenooten zijn hiertoe meestal met grootere objectiviteit in staat dan kinderen. Met het bereiken van een hoogen ouderdom gaat echter samen het overleven van vrijwel al zijn vrienden en tijdgenooten. Geboren in Nieuw-Helvoet, stammend uit een familie, waarin, voorzoover mij bekend, het architectenberoep tot nu toe niet voorkwam, ging hij op ongeveer 16-jarigen leeftijd met den onafhankelijkheidszin en de neiging zelfstandig zijn eigen weg te kiezen, die hem blijkbaar toen reeds eigen waren en die hem zijn geheele leven bij zouden blijven, naar de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. Hierop volgde, na eenige jaren practischen arbeid, de studie aan de Polytechnische School te Delft onder leiding van den bekenden Prof. Gugel, die meermalen blijk gaf van dezen leerling goede verwachtingen te hebben. Daarna kwamen jaren van archi tectonische practijk onder leiding van anderen, o.a. van 1884- '86 bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Amsterdam. Een min of meer ambtelijke positie lag hem echter niet. Zijn voorkeur ging uit naar het vrije beroep, waar voor hij de typische karaktereigenschappen bezat en waarvan hij de beginselen steeds hoog heeft gehouden. In die jaren richtte hij voor het eerst zijn schreden naar de omgeving van Haarlem, waar hij den bouw leidde van de thans verdwenen villa Kennemerheuvel op het hooge duin in de as van de Kleverlaan in Bloemendaal. Eenige bekroningen bij prijsvragen vestigden in dien tijd de aandacht op zijn capa citeiten. En na in de jaren 1887-90 in Amsterdam, Bloemen daal en Maassluis als zelfstandig architect een aantal bouw werken te hebben uitgevoerd, vestigde hij zich in 1891 opnieuw en na zijn huwelijk in 1893 voor goed in Haarlem, eerst (tot i899) geassocieerd met den architect S. Roog, daarna alleen met als trouwen medewerker zijn chef de bureau B. Bouman. Een groot aantal gebouwen bracht hij sindsdien tot stand, vrijwel alle in Haarlem en omliggende gemeenten. Hij werd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 45