een typisch Haarlemsch architect. En tevens een merkwaardig voorbeeld, hoe men zonder te steunen op familie of relaties en zonder ophef of reclame, uitsluitend op grond van eigen kunnen en daaruit gewonnen vertrouwen, een architecten loopbaan kan opbouwen. Treffend is de groote verscheidenheid in aard en omvang der bouwwerken. Er zijn veel fabrieksgebouwen en winkels onder, verder kantoren, bankgebouwen, sociëteitsgebouwen, rusthuizen, een enkele kerk en een kapel op een begraafplaats, eenige grafmonumenten en vooral tallooze woonhuizen en villa's. Vooral wat deze laatste betreft, zijn de opdrachten waarschijnlijk voor het meerendeel te danken geweest aan zijn streven naar een doelmatige indeeling, zijn zorgvuldige detailleering en zijn zorg voor een duurzame uitvoering. Pionierswerk werd verricht op het gebied van den volks woningbouw. De eerste plannen voor vereenigingswoning- bouw in Haarlem werden door hem gemaakt en uitgevoerd; het eerste volksbadhuis werd door hem gebouwd. Ook restauraties van oude gebouwen kwamen onder zijn leiding tot stand, zooals van één der drie bekende gevels in de Jansstraat. Van de gebouwen buiten Haarlem zij hier alleen vermeld zijn eigen bekoorlijke zomerhuis op den Lochemschen berg, waarvan hij steeds zeer genoot. De waardeering, die zijn collega's hadden voor zijn persoon en werk en niet minder voor zijn hooge en zuivere opvatting van het architectenberoep en de wijze, waarop hij die steeds verdedigde, blijkt wel daaruit, dat hij gedurende acht jaar lid was van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, later gereorganiseerd tot Bond van Nederland- sche Architecten (B.N.A.), en gedurende zeer vele jaren voor zitter van de afdeeling Haarlem en omstreken dier Maat schappij. En de waardeering van jongere collega's, die voor hun practische vorming een tijd op zijn bureau werkten, en van zijn teekenaars, van wie er velen later vooraanstaande plaatsen in overheidsdiensten verwierven, wordt wellicht het beste aangeduid in een brief van een hunner bij zijn overlijden, waarin hij in herinnering roept, hoezeer men het zich steeds tot een eer rekende op zijn bureau te mogen werken. Ook in de latere jaren, toen zoowel door zijn leeftijd als onder den invloed van de tijdsomstandigheden, de groote - 20 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 46