Mr pieter tideman 27 Juni 1871 - 12 September 1943 Als zoon van den Remonstrantschen predikant Ds B. Tideman werd Mr P. Tideman in 1871 te Hoorn geboren in het prachtige oude koopmanshuis op de Groote Oost dat tot kerk en tevens tot pastorie diende. Omstreeks 1878 verhuisde de familie naar Haarlem en vestigde zich op de Bakenessergracht. Mr Tideman bezocht de school aan het Prinsenhof waaraan naar een door hem nagelaten schets, hij zeer bijzondere herinneringen had, vooral aan de beide meesters die beide gedurende zijn schooltijd kort na elkaar stierven. Als kind was hij zwak en veel ziek en uit die dagen stamde reeds een zeker verzet tegen werkelijk of vermeend aangedaan onrecht dat hem dikwijls dwars tegen alles in deed gaan om het te herstellen. Ook zijn eerste rechtsconflict maakte hij op de Bakenessergracht mee n.l. een appelenoproer dat door de huzaren moest worden gedempt. IN a het gymnasium te hebben afgeloopen ging hij in de medicijnen studeeren maar deze studie bevredigde hem niet en hij ging over op de rechtsstudie, hoewel zijn neiging meer naar de theologie uitging. De rechtsstudie bevredigde hem echter zeer. In die dagen ontstond ook zijn dichterschap, dat later tot een belangrijken litterairen arbeid onder de tachtigers zou uit groeien en tot het secretarisschap van de redactie van de Nieuwe Gids zou leiden. De rechtsfilosofie had zijn groote belangstelling. Door het Recht wilde hij een nieuwe Nederlandsche samenleving scheppen en hij voelde zich echt 'jongere generatie', welk gevoel hij zijn heele leven heeft gehouden en dat heeft geleid tot zijn politieken strijd o.a. tegen Abraham Kuyper. Na het behalen van zijn meesterstitel kwam hij als volontair en later als medewerker op het advocatenkantoor van Mr F. van Styrum, waar hij vele jaren werkte. Later vestigde^ hij zich als zelfstandig advocaat en bleef dit meer dan dertig jaar lang. Zijn praktijk was druk en veelzijdig. Met groote felheid kon hij zich op een zaak werpen, stoorde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 51