DR JOHANNES DIDERIK BIERENS DE HAAN 14 October 1866 - 27 September 1943 Enkele jaren nadat Johannes Diderik geboren was - als tweede zoon in een gezin dat later elf kinderen zou omvatten verhuisde het gezin Bierens de Haan uit Amsterdam, waar de vader, als Pakhuismeester van de Thee, een aanzienlijke plaats in de koopmanswereld innam, naar Haarlem. Hier werd reeds spoedig het huis Kenaupark 5 gebouwd en be trokken. Terwijl in de week des ochtends de jeugd naar school en de vader naar Amsterdam trok, kon men Zondags vader en moeder met de kinderen ter kerke zien gaan, en des mid dags vader zien uittrekken met een reeks kinderen om te wandelen in de duineneen familieband en een liefde voor de natuur, welke in het volgende geslacht levend bleef. De, met zijn aanleg strookende, indrukken in zijn jeugd opgedaan in Haarlem en omgeving, zijn van blijvenden in vloed geweest in het leven van Bierens de Haan. Daar was de schoone omgeving van de stad, vooral de duinen, toen nog ongerepte natuur, met meertjes en moerassen en rijke flora, waarin hij graag rondzwierf; steeds is zijn liefde voor de natuur, en vooral voor deze duinen, met al wat daarin bloeide en groeide, groot geweest. Alle boomen en bloemen, alle kruiden welke de stadsmensch gewoonlijk tezamen als onkruid betitelt, kende hij bij name - en men kent bij name wat men liefheeft. Hij had, in zijn laatste levensjaren, een lijst samen gesteld met ver over de honderd wilde plantjes en kruiden, die in zijn tuin in Aerdenhout voorkwamen; in dien tuin te werken was tot het laatst een geliefde ontspanning. En zijn meest geliefde ontspanning was wandelen door ons schoone Hollandsche landschap, waarmede hij zich innerlijk verwant voelde, of door de Zwitsersche bergen, waar hij nog op zijn zeventigste jaar stevige dagtoeren maakte. Onder de indrukken zijner jeugd behoorden ook die welke de stad, het stille stadje van omstreeks 1880, op hem maakten. Vaak kon hij vertellen van die stad zijner jeugd, en zijn liefde voor stedenschoon hing samen met indrukken welke dit oude

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 55