Haarlem, waardoor hij graag dwaalde na schooltijd, op zijn voor schoonheid zoo ontvankelijk gemoed maakte. De strenge godsdienstige opvattingen welke in het ouderlijk huis heerschten hebben zeker wel den meesten invloed op hem uitgeoefend: religieus bewustzijn gegroeid uit, maar tegelijk in tegenstelling tot de orthodoxe opvattingen welke reeds den naar een godsdienstigen levensinhoud zoekenden jongen niet konden bevredigen - heeft aan zijn wijsgeerige opvattingen en aan zijn levenspraktijk richting gegeven. Na het gymnasium te Haarlem te hebben doorloopen, ging hij m Utrecht theologie studeeren. Reeds als gymnasiast had hij groote belangstelling voor letterkunde en kunstgeschiede nis; de beweging der 'tachtigers' had sterken indruk op hem gemaakt. Maar hij zou zijn eigen weg zoeken en maken. Zijn studietijd was een zoeken naar waarheid, naar levensverdie ping en vaste richting. Niet zonder innerlijken strijd vond hij zijn roeping in het predikambt en in een theologie, welke evenmin bij de orthodoxie als bij het modernisme thuis be hoorde. In een filosofie die hij, eigen wegen gaande, geleidelijk zelf zou opbouwen, vond hij vervulling en levensroeping Reeds zijn dissertatie van 1891 (De beteekenis van Shaftesbury in de Engelsche Ethiek) getuigde daarvan. Zooals zijn eerste geschrift, was ook een der laatste boeken welke hij zou schrij ven aan de Ethiek gewijd; zijn wijsbegeerte was levensleer. Zijn uiterlijke levensloop kan met weinige woorden vermeld worden. Van 1891 tot '95 bewoont hij de pastorie van het afgelegen, nog bijkans middeleeuwsche stadje Ootmarsum. Daarna wordt hij beroepen naar Hoogland bij Amersfoort, waar hij blijft tot 1900, in welk jaar hij overgaat naar Roosen daal bij Arnhem. In 1906 gebeurt er iets dat hem aanleiding geeft zijn emeritaat te nemen, en zich geheel te wijden aan de wijsbegeerte, welke hij als zijn levensroeping kent. De Utrecht- sche hoogleeraar in de wijsbegeerte van der Wijck, die aftreedt, heeft hem als zijn opvolger aangewezen; hij staat als eerste op de voordracht, maar er vindt een politieke be noeming plaats^ buiten de voordracht om. De teleurstelling is ernstig, en hij besluit zijn eigen weg te scheppen om de waarheid te verkondigen waartoe hij zich geroepen weet; een besluit dat hem, om het onzekere van de toekomst die dit meebrengt, moeilijk is gevallen. Hij vestigt zich dan te Haar lem, en spoedig daarna te Aerdenhout; van welk oord na zijn - 26 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 56