- 35 - achtte men vroeger geen bezwaar, want „zon" werd uit de kamers geweerd met gordijnen, horretjes en zonneblinden. Zoo was 't ook op Ipenrode. Aan den zonnekant was een groot gesloten muurvlak. Daar zijn nu door architect A. A. Kok flinke vensters en glasdeuren in gemaakt, zich aansluitende bij den stijl van het huis en met buitenterrassen erbij, daar deze terecht niet schroomt, bij een restauratie ook iets te maken, dat zich bij den tijd aanpast en de bruikbaarheid van het monument verhoogt. Zoo is Ipenrode weder geworden tot een goed bewoonbaar huis, waarin zijn samengevoegd de bekoring van het oude met het gerief van het nieuwe. Ook het oude stalgebouw heeft reeds eenige jaren ge leden - een restauratie ondergaan. De stalling voor rijtuigen werd tot autogarage. De paardenstal bleef compleet aanwezig: men kan nooit weten, wellicht komen de paarden nog eens terug. De oude koetsierswoning werd verbeterd. Het geheele uitwendige kreeg een restauratiebeurt, werd tot een bouwwerk met een geheel eigen sfeer, die van de dienstbaarheid aan het groote huis. Aan de achterzijde is over de geheele lengte een lage aanbouw, die blijkens de toegepaste baksteen ouder is dan het stalgebouw (zie hieronder). De windwijzer op den stal, in den vorm van een iepen boom, is aangebracht tijdens de restauratie van het gebouw. Een aardige restauratie onderging ook het damhek dat van de oprijlaan voert naar het weiland voor het huis. Stellig vroeger uit Haarlem aangevoerd en bij de restauratie op het buitengoed aangetroffen zijn de twee zandsteenen kraagstee- nen met aan de voorzijde een mans- en een vrouwekop en aan de zijkanten ornament in renaissance stijl, die smaakvol als sluitsteenen werden verwerkt. GESCHIEDENIS VAN IPENRODE De oudste naam voor Ipenrode was „De Voorkoekoek". In de 17de eeuw lagen namelijk vrijwel in O/W richting achter elkaar de Voorkoekoek te midden der veen weid en ten Oosten van de Aerdenhoutsvaart en de Achterkoekoek op het zand ten Westen van die vaart in de zoogenaamde Wildernis van Brederode. De namen waren wel juist gekozen, want nog heden huizen in dit gebied bijzonder veel koekoeken. De lan-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 67